رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

وقتی كرونا فرصت سازی می‌كند؛ رکورد تاریخ کنسرت در ایران زده شد/ 20میلیون نفر فقط در پایتخت

مدیرمرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت ارشاد با اشاره به فرصت سازی فرهنگی درایام قرنطینه کرونایی، از استقبال کم نظیر مردم وهنرمندان از طرح‌های فرهنگی-هنری سخن گفت.

1399/03/11
|
14:20

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ همایون امیرزاده در مصاحبه با مجله خبری تحلیلی "رویداد" اقدامات وزارت ارشاد در مقابله با پاندمی اخیر را اینگونه تشریح کرد: وزات ارشاد 4 سیاست را در نظر گرفت که راهبری 5 گانه رسانه‌ها و فضای مجازی، ترویج فرهنگ فاصله گذاری اجتماعی، تبلیغ برای ماندنِ در خانه و استفاده حداکثری از ظرفیت فرهنگ و هنر را دربر گرفت.
در این راستا مدیریت کمیته اطلاع رسانی، اجرای برنامه‌های فرهنگی و شبکه سازی تولیدات طرح ریزی شد و بالغ بر 3هزار هنرمند با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه شدند تا تولیدات ایام قرنطینه بخوبی در اختیار مردم قرار گیرد.

*وقتی خطر جای خود را به امنیت می‌دهد

امیرزاده پخش کنسرت‌های آنلاین با جذب مخاطبان میلیونی را از توفیات این روزها دانست و تئاتر برخط و پویش‌های مردمی را از دیگر رخدادهای نوظهور این دوران عنوان کرد.
پویش "زندگی از نو" حدود 3هزار و 500 اثر را گردآوری کرد و روزانه به 5اثر جایزه یک میلیون تومانی داده و مبلغ 100 میلیون تومان برای تولیدات مردمی هزینه شد. همچنین تمامی مراکز در معرض خطر در این ایام تعطیل و برنامه ریزی شد محیط‌های امن و سالم را جایگزین گردد.

*رسانه‌ها پای کار آمدند

بنابه گفته این مقام مسئول در وزارت ارشاد "مقابله با شایعات" از دیگر اقدامات مهم در روزهای قرنطینه و مواجهه با آسیب سخت بیماری کووید19 بود و در این راستا رسانه‌ها همکاری شایسته‌ای با این وزارتخانه داشتند.
امیرزاده معتقد است: شرایط بحران در فضایی آرام در حال سپری است و در آستانه مهار این بیماری قرار داریم و یقینا اگر همراهی اصحاب رسانه و فرهنگ نبود، این دوران سخت تا مرحله کنونی به سرانجام نمی‌رسید.
وی در بخشی دیگر از این گفتگوی رادیویی با اشاره به مخاطبان 20 میلیون نفری کنسرت‌های آنلاین در تهران اظهار کرد: 25 تا 30 کنسرت هم در استان‌ها برپا شد.

*به گذشته باز نمی‌گردیم...

بر اساس مطالعات پزشکی و روانی، زندگی در پساکرونا به شرایط قبل باز نمی‌گردد؛ البته این نگاه بنابر ناامیدی نیست و متوجه همه کشورهاست. امروز کرونا پا به عرصه زندگی بشر گذاشته و فردا اتفاقی جدید در انتظار ماست. امروز که مناسبات متاثر از این بیماری مبهم و ناآشناست، فضای مجازی دنیای امنی برای ارتباطات و ارائه محصولات فرهنگی است.
امیرزاده با بیان این مطلب افزود: معاونت‌های تخصصی وزارت ارشاد مکلف به ارائه برنامه‌های جدید تا پایان عمر دولت فعلی هستند و نظام بودجه و عملکرد، ضمن بررسی این برنامه‌ها و رویکرد پیشین، میزان تحقق اهداف کلان وزارتخانه را در فضای مجازی مورد سنجش قرار می‌دهند.
در شرایط کنونی علاوه بر اتخاذ تمهیدات جدی در فضای مجازی، نیازمند توانمندسازی دولتی هستیم. بعنوان مثال در حوزه تئاترهای برخط یا کنسرت‌های موسیقی، اگر صداوسیما و شهرداری در کنار ما نبودند و هنرمندان نق آفرینی نمی‌کردند، توفیق کنونی حاصل نمی‌شد.
وی با بیان این مطلب، لزوم تسهیل گری را از سوی نهادهای حاکمیتی در آینده مورد تاکید قرار داد و گفت: در این راستا اگر قرار است فضای مجازی برای تولید فرهنگی در اختیار یک مجموعه قرار گیرد، نباید دریغ شود. همچنین یادآوری می‌کنیم پویش "زندگی از نو"، "مشاهنر"، "عبور از کرونا با کتاب" و "کتاب در خانه" برای اولین بار تجربه شد و بسیار شیرین بود.

دسترسی سریع
رویداد