رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

خدابخشی بااشاره به اقدامات مجلس یازدهم: ابزار بودجه ای را از دست دشمن خواهیم گرفت

یک نماینده تاکید کرد: باید تلاش کنیم ابزار بودجه ای را از دست دشمن بگیریم تا از محل فروش نفت بر ما اعمال فشار نکند.

1399/03/17
|
16:00

خدابخشی در پاسخ به چرایی برطرف نشدن موانع بر سر راه اصلاح بودجه به "رویداد" گفت: در انتظار شکل گیری کمیسیون های مجلس یازدهم هستیم تا اصلاح بودجه در دستور کار قرار گیرد.

وی منابع بودجه عمومی کشور را حاصل فروش نفت خام و میعانات گازی، درآمدهای مالیاتی و گمرکی و فروش دارایی های مالی خواند و گفت: در سال های اخیر 30درصد بودجه عمومی کشور از این منابع پرداخت شده؛ ضمن اینکه بخش عمومی متمایز از بودجه شرکت های دولتی است و بر اساس درآمد-هزینه تامین می شود.

خدابخشی در مصاحبه با رادیو گفت وگو تصریح کرد: اقتصاد به قدری متنوع است که به جای فروش نفت خام از دیگر منابع استفاده و آن ها را جایگزین می کنیم.

وی در این راستا ترکیه را مثال زد که مسئولان این کشور را با دیگر منابع به جز نفت اداره می کنند.

خدابخشی افزود: این کار شدنی است و نیاز به عزم و اراده جدی دارد. کارشناسان پیشنهادات مختلف داده اند و با توجه به اینکه 40درصد اقتصاد مشمول معافیت مالیاتی است، در این مقطع نباید تداوم پیدا کند.

این نماینده مجلس مقابله با فرار مالیاتی را دیگر راهکار تامین بودجه دانست و در عین حال گفت: این بدان معنا نیست که مالیات بیشتری از مودیان خوش حساب دریافت کنیم.

خدابخشی مالیات بر خانه های لوکس را اقدامی درست خواند و افزود: دولت امنیت این خانه ها را تامین می کند که مالیات گیری از آن 10هزار میلیارد تومان را تامین خواهد کرد.

وبی با بیان اینکه در دوره قبلی اعضای کمیسیون با لابی گری انتخاب می شدند ولی در مجلس یازدهم این روند بر اساس تخصص خواهد بود، گفت: نمایندگان باید در موازی کاری در مصارف دولت تجدید نظر کنند؛ همچنین هزینه های ضروری را از غیر ضرور تفکیک می کنیم.

خدابخشی خاطرنشان کرد: شفافیت بودجه باید بالا رود و برآوردها نیز باید کارشناسانه و دقیق تر صورت گیرد؛ ضمن اینکه باید به سمت مولد سازی دارایی های کشور حرکت کنیم.

وی ادامه داد: دستگاه های اجرایی پیشتر علاقه ای به مولد سازی دارایی دولت نداشتند؛ اما باید بدین سمت حرکت و شرکت های دولتی زیان ده را رصد کنیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
رویداد