رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

پیش بینی نتیجه دعوای گازی ایران و تركمنستان؛ کارشکنی دیگر از امریکا| رأی دیوان بین الملل علیه ایران خواهدبود

سفیر اسبق ایران در ترکمنستان بااشاره به اختلافات گازی، ازعدم وصول حکم اصلی اتاق داوری خبرداد ودرعین حال از احتمال صدورحکم به ضرر ایران سخن گفت.

1399/04/09
|
14:15

محمدرضا فرقانی در مصاحبه با برنامه زنده "رویداد" رادیو گفت وگو در رابطه با اختلافات گازی ایران و ترکمنستان اظهار کرد: این مسئله به 7 سال قبل باز می گردد که مسئولان اعلام کردند گاز وارداتی ترکمنستان نسبت به نرخ بین الملل گران تر است ولی طرف مقابل مخالفت کرده و از کاهش قیمت خودداری کرد.

وی این مسئله را به تشدید اختلافات وارداتی منتج دانست و گفت: ایران از پرداخت مبالغ گاز وارداتی خودداری و آن را به حل اختلافات موجود موکول دانست.

فرقانی افزود: این روند منجر به شکایت گاز ترکمنستان از شرکت گاز ایران و اعلام شد اتاق داوری رای را به نفع طرف مقابل صادر کرده است.

وی با اشاره به اینکه در روزهای آینده رای اتاق داوری بین الملل مشخص خواهد شد، خاطرنشان کرد: اگرچه قرارداد گازی میان دو کشور از طریق فرمولی خاص امضا و ایران ملزم به پذیرش آن است اما باید توجه کرد قیمت جهانی نفت و گاز در سال های 92 به بعد کاهش پیدا کرده است.

فرقانی گفت: آخرین توافق میان دو کشور بر سر توافق گاز، به سال های 2011 و 2012 باز می گردد.

وی افزود: ایران توقع داشت ترکمنستان قیمت گاز را کاهش دهد. ما عین این اختلاف را با ترک ها داشتیم که درخواست کاهش قیمت را به ایران دادند و لذا آن ها با مراجعه به اتاق داوری، رای را به نفع خود دریافت کردند.

فرقانی توزیع انرژی را مسئله ای پیچیده و در عین حال ضروری دانست که بایستی بازارهای گازی کشورهای همسایه را از آنِ خود کنیم.

سفیر اسبق کشورمان در ترکمنستان خاطرنشان کرد: شنیده شده است ترکمنستان از مشورت ترکیه و امریکا استفاده و در اتاق داوری اعمال نفوذ کرده اند.

فرقانی همچنین تکذیبیه وزارت نفت را ناظر بر عدم صدور رأی نهایی دانست و گفت: این رویه تخصصی و در دست وزارت نفت است.

دسترسی سریع
رویداد