رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

محکومیت ترور سردارسلیمانی؛ درسی برای استکبار

استادحقوق بین الملل بااشاره به گزارش سازمان ملل درباره غیرقانونی بودن ترور سردارسلیمانی توسط آمریکاگفت: دیگر دولت ها به پشتوانه چنین گزارشهای می توانند اقدامات تروریستی آمریکا رامحکوم کنند.

1399/04/22
|
09:05
|

خیرالله پروین با بیان اینکه شورای امنیت سازمان ملل هم مرجع تعیین و هم مرجع تشخیص برای سازمان ملل، گفت: مبدأ اجرایی، قدرت، تصمیم گیری و تصمیم سازی سازمان ملل، شورای امنیت است و این قدرت به اندازه‌ای است که هم موضوعات را تعیین می کند و هم تشخیص می دهد.

وی افزود: به جهت نابرابری که در حقوق بین الملل وجود دارد و علی رغم اینکه منشور سازمان ملل بر برابری حاکمیت ها تأکید دارد، پنج کشور عضو دائم سازمان ملل، حق وتو داشته و اساساً تصمیماتی که سایر کشورها می گیرند را خنثی می کنند و هر تصمیمی که با یکدیگر توافق کنند را با هم اجرا می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه به گزارش گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی اشاره و عنوان کرد: وقتی بیانیه ای از سوی سازمان ملل اعلام شود، طبیعتاً پوشش جهانی دارد و دارای اثرات عمومی و بین المللی خواهد بود. اقدام به ترور سردار سلیمانی یک تصمیم علیه منشور حقوق بشر سازمان ملل بوده است و درحالی‌که هدف منشور صلح و امنیت جهانی است، اقدام آمریکا علیه این هدف بود.

وی گزارش سازمان ملل غیر قانونی و انسانی بودن ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا را برای تنویر افکار عمومی مناسب دانست و گفت: همچنین دیگر دولت های جهان به پشتوانه چنین گزارش های می توانند اقدامات تروریستی آمریکا را محکوم کنند. فشار افکار عمومی و حضور خیلی از کشورها برای محکومیت این کار، شاید سبب شود آمریکا و دیگر کشورها دست به اقدامات مشابهی نزنند.

دسترسی سریع
رویداد