رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

آزادسازی مأرب در آینده نزدیک؛ برای آتش‌بس دیر است

تحلیلگر مسائل غرب آسیا پیشنهاد مجدد آتش‌بس از سوی سازمان ملل را در راستای ناتوان سازی انصاراله برای آزادسازی مأرب تحلیل کرد وگفت: انصاراله پاسخ داد زمان برای آتش‌بس دیر است.

1399/04/23
|
13:30
|

سعداله زارعی در مصاحبه با برنامه زنده "رویداد" رادیو گفت‌وگو با اشاره به دو جبهه جنگی در یمن اظهار کرد: یک جبهه در شمال از سوی ائتلاف سعودی-اماراتی است و جنگ دیگر میان نیروهای وابسته به امارات و سعودی در جنوب جریان دارد.

وی افزود: در روزهای گذشته یمنی ها موفق شدند بخش های دیگری از مناطق شرقی استان جوف را در شمال این کشور -هم مرز با عربستان- آزاد کنند و در شمال، در تلاشند مأرب را از سیطره نیروهای دشمن خارج سازند.

زارعی با اشاره به آمادگی یمنی ها برای آزادسازی کامل مأرب خبر داد و گفت: روز گذشته برخی مقامات نظامی یمن با صراحت از نزدیک بودن زمان آغاز عملیات آزادسازی کامل این منطقه صحبت کردند.

وی ادامه داد: همچنین نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد با ارائه طرحی، مجددا مسئله آتش بس را مطرح کرد که هدف آن جلوگیری از عملیات آزادسازی مأرب بود و انصاراله نیز در واکنش به این مسئله، اعلام کرد زمان برای ارائه این پیشنهاد دیر است.

زارعی گفت: با توجه به خلف وعده های پی در پی از آذر 97 از سوی طرف سعودی، اعتمادی به آتش بس نیست و لذا انصاراله چندان اعتنایی به درخواست سازمان ملل نکرد.

ابن تحلیلگر حوزه غرب آسیا اظهار کرد: در جنوب درگیری ها بین نیروهای وابسته به امارات و سعودی ها ادامه دار است و طرح دبیرکل، منازعات جنوب را هم دربر می گیرد.

زارعی با اشاره به عدم روشن و شفاف نمایی طرح دبیر کل برای دستیابی به تفاهم در صحنه میدانی یمن اظهار کرد: سعودی ها از هر جهت از یمنی ها عقب تر هستند؛ یمن تاریخی کهن دارد و طبیعتا یمنی ها خود را ذی حق تر و صاحب فرهنگ بالاتری نسبت به سعودی می دانند.

وی یادآور شد: جمعیت یمن نیز بالاتر از سعودی هاست؛ جمعیت یمن متعلق به خود مردم یمن است درحالیکه سعودی ها تنها 19 میلیون نفر هستند و حتی گفته می شود کمتر از این ها می باشند و آمار اصلی تا رقم 34میلیون نفر، غیر عربستانی ها هستند که بعنوان کارگر از مصر و بنگلادش به این کشور آمده اند.

زارعی روحیه سلحشوری یمنی ها را زبان زد خواند و افزود: مستکبرین همواره غروری کاذب دارند و تصور می کنند با جنگ افزار، خلأ ها پر می شود.

این تحلیلگر ارشد حوزه غرب آسیا ضمن پیش بینی آینده جنگ یمن گفت: یمن در نهایت موفق شده سعودی های متجاور شکست می خورند و حق به حق دار خواهد رسید.

دسترسی سریع
رویداد