رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس هیئت مدیره شركت دانش بنیان "شایان فناوران آمیتیس": شرکت "شایان فناوران آمیتیس" نمونه بارز شرکت های دانش بنیانی است که مورد حمایت مسئولین قرار گرفته است

شهاب الدین شیرین گفت: این شرکت و شرکت هایی شبیه به ما که با حمایت شرکت آب و فاضلاب استان تهران در حال تجاری سازی ایده ماشین مکانیزه حفاری تونل است، نمونه بارز شرکت های دانش بنیانی هستند که توسط مسئولین مورد حمایت قرار گرفته اند.

1396/03/10
|
14:45

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع نقش ایده بازارها و فن بازارها در رسیدن به هدف نهایی اقتصاد مقاومتی و با حضور مهندس محمد شیری رئیس گروه پژوهشی شرکت آب و فاضلاب استان تهران، مهندس شهاب الدین شیرین رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان "شایان فناوران آمیتیس" و مهندس وحید حیدری ایده پرداز به روی آنتن رفت.

مهندس محمد شیری در آغاز یکی از مهمترین چالش ها میان صنعت و دانشگاه را عدم همخوانی نظر صنعت و دانشگاه برای ادامه مستحکم کردن ارتباط این بخش دانست و عنوان داشت: دانشگاه صنعت را به عنوان یک بازوی توسعه باید ببیند و صنعت نیز باید دانشگاه را به عنوان بازوی دانش زا ببیند که بتواند چالش های صنعت را حل کند.

وی ادامه داد: در راستای تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه، شرکت آب و فاضلاب استان تهران از سال 1392 اقدام به یکسری فعالیت های ساختاری چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر فرآیندی کرد.

رئیس گروه پژوهشی شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه محصولی که امروز با آن مواجه هستید، نتیجه چهار سال مطالعه و آسیب شناسی در صنعت آب و فاضلاب است.، عنوان کرد: نخستین اقدام این بود که نیروهای انسانی که در دفاتر پژوهشی این مجموعه بودند از نیروهای نخبه و فرهیخته انتخاب کنیم و بر آن اساس دانشگاه های معین را گزینش کنیم و دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه را در آن دانشگاه ها استقرار دهیم.

در ادامه مهندس شهاب الدین شیرین درباره شرکت "شایان فناوران آمیتیس" گفت: بعد از تحقیقاتی که انجام دادیم به ساخت نمونه اولیه و به تبع آن ثبت اختراع ماشین مکانیزه حفاری رسیدیم. در این راستا روش های قدیمی حفاری را مورد مطالعه دادیم و از نیروی انسانی مناسب برای حفر تونل ها استفاده کردیم. این شرکت با این اهداف در سال 94 تاسیس شد و با ارائه طرح به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و طی مراحل و ممیزی های مربوط به آن توانستیم شرکت را تبدیل به یک شرکت دانش بنیان کنیم.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان "شایان فناوران آمیتیس" ادامه داد: در سال 94 با نمونه مهندسی که ساخته بودیم در نمایشگاه آب و فاضلاب شرکت کردیم و آنجا با دوستان آب و فاضلاب استان تهران یعنی آقای پرورش و تیم قدرتمند و دلسوز ایشان آشنا شدیم.

وی تصریح داشت: شرکت هایی مانند شرکت "شایان فناوران آمیتیس" ادامه داد: این شرکت و شرکت هایی شبیه به ما که با حمایت شرکت آب و فاضلاب استان تهران در حال تجاری سازی ایده ماشین مکانیزه حفاری تونل است، نمونه بارز شرکت های دانش بنیانی هستند که توسط مسئولین مورد حمایت قرار گرفته اند.

در ادامه مهندس وحید حیدری ایده پرداز در خصوص ایده خود گفت: کار بنده چندین سال نصب تجهیزات کنترلی سامانه های آب بوده ه عموما سازنده های آمریکایی، آلمانی یا نگلیسی دارند و حتی در آسیا تولید کننده ای نداشته است. از سال 89 شرکتی را تاسیس کردیم و تصمیم گرفتیم بیاییم در ایران این را بومی سازی کنیم و با تکنولوی داخلی تولید کنیم. تا سال 93 مطالعات و نمونه سازی ها و صحیحی و خطای آن به نتیجه رسید و در سال 93 اولین نمونه های صنعتی ان را در آب و فاضلاب های کل کشور نصب کردیم.

وی افزود: در سال 94 به همت فن بازاری که آّفای استان تهران با همکاری دانشگاه امیرکبیر برگزار کرد حضور داشتیم و یکی از طرح هایمان را معرفی کریدم با عنوان آنالایزر کلر آنلاین آب بود و خوشبختانه مورد توجه قرار گرفت و حائز رتبه دوم شد. امسال هم با طرح جدیدی که آنالیزر کدورت سنج آب است و به تعداد گسترده ای در منابع تامین آب مورد استفاده قرار می گیرد و دستگان گران قیمتی است و ما موفق شدیم با یک سوم قیمت نمونه خارجی و با همان کیفیت تولید کنیم حضور داریم.

دسترسی سریع
رویداد