رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

بحران کرونا و وعده شیر و عسل که محقق نشد

کارشناس مسائل غرب آسیا، با اشاره به اعتراضات در سرزمینهای اشغالی اظهارکرد: اگر بر تعداد معترضان افزوده شود، رژیم صهیونیستی مجبور است انتخابات زودرس برگزار کند.

1399/05/14
|
17:20
|

علیرضا سلطان شاهی ، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو در ارتباط با تحولات اخیر در اراضی اشغالی و اعتراضاتی که در این مناطق طی چند هفته گذشته صورت گرفته است ،تصریح کرد: اسراییل یک رژیم مهاجرپذیر است و یهودیان از کشورهای مختلف با وعده داشتن امنیت و پول بیشتر به این مناطق مهاجرت کرده اند ولی هیچکدام از این وعده ها محقق نشده است و صهیونیست ها نتوانسته اند به وعده‌های داده شده ،عمل کنند .

وی با بیان اینکه پیش از بحران کرونا نابسامانی ها و تبعیض هایی در سطح اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بین مهاجران در این اراضی وجود داشت، ادامه داد : تبعات ناشی از ویروس کرونا به این بحران ها دامن زده و آنها را غیرقابل تحمل کرده است.

سلطان شاهی تاکید کرد:این مشکلات فضایی را برای یهودیان مهاجرفراهم کرده که زندگی برای آنها سخت شده است .

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نتانیاهو با توجه به مخالفت هایی که دولتمردان در داخل و خارج از اسرائیل با سیاست های وی داشتند ،با مشکلاتی روبه رو بود و اکنون با موج مخالفت های مردمی نیز مواجه شده است، ادامه داد: با توجه به این تحولات بعید است که نتانیاهو بتواند به راحتی بر اوضاع مسلط شود و در برابر اعتراضات مردمی مقاومت کند.

سلطان شاهی با بیان اینکه نتواند اگر دولت رژیم صهیونیستی نتواند به نیازهای یهودیانی که در این منطقه زندگی می کنند، پاسخ دهد مهاجرت معکوس در اراضی اشغالی افزایش پیدا می کند و این برای صهیونیست ها یک خطر است، ادامه داد: البته هنوز تندروهای یهودی و راست گرا ها، طرفدار اقدامات تندروایانه نتانیاهو هستند .

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه به نظرم یه ظرف دو الی سه هفته آینده وضعیت در این مناطق شفاف تر می شود، خاطر نشان کرد: اگر بر تعداد معترضین افزوده شود دولت رژیم صهیونیستی مجبور خواهد شد که انتخابات زودرس برگزار کند و البته این یک موضوع فرصتی را هم برای نتانیاهو فراهم می‌کند که اصلاحاتی را ایجاد کند و شانس خود را برای تشکیل کابینه ائتلافی بسنجد .

سلطان شاهی در ادامه صحبت های خود در این برنامه با بیان اینکه به نظرم وضعیت اسرائیل با توجه به شرایطی که در آن گیر کرده است بهتر از این نمی شود و هر کسی که جانشین نتانیاهو شود، نخواهد توانست وضعیت را در این اراضی بهبود دهد چرا که رقبای سیاسی نتانیاهو آنقدر قوی نیستند که وقتی به قدرت برسند، بتوانند بر بحران های قبلی و جدید تسلط پیدا کنند، گفت: اگر صهیونیست ها مقداری از زیاده خواهی ها و سیاست های توسعه طلبانه شان دست بردارند شاید بتوانند تاحدودی بحران به وجود آمده در اراضی اشغالی را مدیریت کنند.

دسترسی سریع
رویداد