رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

پشت پرده اهداف سفر پمپئو به منطقه

یک کارشناس مسائل بین الملل، یکی از اهداف اصلی سفر اخیر پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به کشورهای منطقه را تلاش جهت پیشبرد سیاست ایران هراسی دولت واشنگتن عنوان کرد.

1399/06/04
|
18:02
|

جلال فیاضی، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه آمریکایی‌ها در ارتباط با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران و فعال‌سازی مکانیسم ماشه علیه کشورمان در شورای امنیت تنها شده‌اند و این یک اتفاق تلخ و ناگوار برای واشنگتن است، افزود: آمریکایی‌ها برای این که نشان دهند در انزوای بین المللی به سر نمی‌برند، ترتیب انجام این سفر را دادند.

وی با اشاره به سفر پمپئو به اراضی اشغالی و اظهارات او در این ارتباط خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی از همان ابتدا مخالف مذاکرات هسته‌ای ایران و برجام بود و تمام تلاش‌های خود را در این زمینه به کار برد و مشوق اصلی ترامپ برای خروج از برجام، این رژیم بود.

فیاضی با بیان اینکه در حال حاضر آمریکا با چالش‌های جدی در شورای امنیت روبرو است، در بخشی دیگر از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: پمپئو در جریان این سفر این اطمینان خاطر را به رژیم صهیونیستی داد که جنگنده‌های f35 در اختیار امارات قرار داده نمی‌شود گرچه رژیم صهیونیستی و امارات اعلام کرده‌اند که می‌خواهند روابطشان را عادی کند ولی مسئله این است که رژیم صهیونیستی دوست ندارد که کشورهای عربی قدرت داشته باشند و در همین چارچوب این اطمینان را از آمریکا گرفت که از سوی این کشور جنگندهایی به عنوان جنگنده‌های اف 35 در اختیار امارات قرار نمی‌گیرد.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین یکی دیگر از اهداف اصلی سفره پمپئو به منطقه را گسترش پروژه ایران هراسی در منطقه عنوان کرد و افزود: امریکا می‌خواهد این تصور را در اذهان عمومی به وجود آورد که کشورهای منطقه از فعالیت‌های ایران در هراس هستند و با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران موافق هستند.

دسترسی سریع
رویداد