رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تاكید چندباره سازمان حمایت به مردم؛ قبل از خرید به 124 مراجعه کنید

مدیرکل بازرسی ویژه سازمان حمایت از مردم خواست ضمن بررسی قیمت واقعی همه کالاها و خدمات در سامانه 124 گزارش تخلفات را با این سامانه با شماره‌ای مشابه در میان بگذارند.

1399/06/15
|
15:53
|

مجتبی ماجد در مصاحبه با بخش «باسخنگویان» برنامه رویداد در رادیو گفت‌وگو، با اشاره به نوسانات بازار و تاثیر آن در سبد مصرفی خانوار، نظارت های سازمان حمایت را هفتگی و روزانه دانست،گفت: ما مطابق بازار و گزارش‌های واصله به جمع‌بندی می‌رسیم که کدام قسم از کالا و خدمات را بیشتر مورد نظارت و بازرسی قرار دهیم.

وی در خصوص نظارت سازمان حمایت بر 17 قلم کالا و خدماتِ اولویت دار در سبد مصرفی خانوار اظهار کرد: در 5 ماهه نخست سال جاری از سراسر کشور گزارش سازمان های صمت و اتاق های اصناف را گردآوری کردیم که بیش از 645 هزار مورد بازرسی صورت گرفته و به تشکیل 26 هزار و 201 فقره پروند تخلف منتهی شده است.

ماجد ارزش ریالی این تخلفات را جمعا 2473 میلیارد تخمین زد و افزود: کالا و خدمات اولویت دار شامل لبنیات، برنج، میوه، اقلام پروتئینی نظیر گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ، شکر، روغن نباتی و در حوزه اقلام سرمایه ای نیز لوازم خانگی و در بخش خدمات، انبارها و سردخانه‌ها و مشاورین املاک و خدمات حمل و نقل و همچنین اقلامی مثل مصالح ساختمانی، لاستیک، روغن موتور، کاغذ، مواد شوینده، مورد رصد و پایش همکاران ما قرار گرفته است.

این مقام مسئول در سازمان حمایت از تناوب و ادامه دار بودن این بازرسی ها خبر داد و گفت: با توجه به شرایط حتی بازرسی‌های هفتگی برای برخی اولویت‌ها را در دستور کار داریم تا مورد توجه کل کشور قرار گیرد و با تخلفات مشخص شده، برخورد گردد.

ماجد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: طبیعتا افزایش قیمت مورد گلایه است ولی بر اساس تکالیف، برخورد و مقابله با گران‌فروشی بر ما تکلیف شده است.

وی ادامه داد: گاه گرانی در بازار ناشی از مولفه‌های کلان اقتصادی است که از حیطه اختیارات سازمان حمایت و بازرسان خارج است، اما اگر همکاران ما با پدیده گران فروشی مواجه شوند، حتما بر اساس قوانین و مقررات برخورد خواهند کرد.

ماجد در پاسخ به این پرسش که مردم چگونه از قیمت‌های مصوبِ درج شده روی کالا و یا تعیین شده برای خدمات، اطمینان حاصل کنند، اظهار کرد: مردم از طریق سامانه 124.ir می توانند اطلاعات قیمت اقلامی که مشمول قیمت گذاری مصوب و سقف قیمتی هستند، کسب اطلاع کنند.

وی با اعلام اینکه با فروشندگان کالایی که بیش از این تعیین نرخ اقدام به فروش کنند، برخورد خواهد شد، افزود: اگر مصرف کننده احساس کرد گران‌فروشی صورت گرفته، با تماس با شماره تلفن 124 یا درج شکایت در سامانه 124 موارد را اعلام کند.

دسترسی سریع
رویداد