رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

سید جلال فیاضی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: «واشنگتن» به دنبال عصبانی کردن «تهران» است

یک کارشناس مسائل بین الملل، اظهار کرد: آمریکا نمی‌تواند مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال کند.

1399/06/29
|
15:18
|

سید جلال فیاضی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت‌وگو، با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای فعال‌سازی مکانیزم ماشه بر اساس قطعنامه 2231 سازمان ملل گفت: آمریکایی‌ها در حالی مدعی بودند که می‌توانند از ظرفیت موجود در این قطعنامه برای فعال‌سازی مکانیزم ماشه علیه ایران استفاده کنند، که دو سال پیش رسما از برجام خارج شدند.

وی با بیان اینکه درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه مورد موافقت کشورهای عضو شورای امنیت قرار نگرفته است و بنابراین در شورای امنیت اقدامی در این زمینه آغاز نشده که آمریکایی‌ها بخواهند از آن برای فعال‌سازی مکانیزم ماشه استفاده کنند، افزود: پیش از این آمریکایی‌ها با ارائه قطعنامه‌ای تلاش کرده بودند، تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید کنند و اکنون نیز هدف اصلی‌شان از موضوع استفاده از مکانیزم ماشه، همین امر است.

وی با بیان اینکه سه کشور اروپایی عضو برجام شب گذشته بار دیگر طی بیانیه‌ای اعلام کردند که با اقدام آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه همراهی نخواهند کرد و به برجام متعهد می‌مانند، افزود: بنابراین باید گفت که در 20 سپتامبر اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد چرا که فرایند استفاده از مکانیسم در شورای امنیت آغاز نشده که آمریکا بخواهد از آن استفاده کند.

فیاضی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند که کشورهایی که با ایران همکاری تسلیحاتی انجام دهند و تحریم‌های آنها را نقض کنند، از سوی آمریکا تحریم خواهند شد، گفت: در شرایط فعلی، مسائل ملی کشور ایجاب می‌کندکه ما در برجام بمانیم ولی اگر کشورهای اروپایی بعد از این قضیه از انجام تعهدات خود سرباز زدند و دست به اعمال تحریم‌های علیه ایران زدند در آن موقع می‌توان گزینه‌های چون خروج از برجام و یا NPT را مورد بررسی قرار داد.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با اقدامات خود ایران را عصبانی کند تا در نهایت تهران تصمیم به خروج از برجام بگیرد.

وی در پایان گفت: باید دید بعد از 20 سپتامبر و اعمال مکانیزم تحریم از سوی آمریکا بر اساس آنچه که ادعا کرده‌اند، آیا کشورهای اروپایی بر موضع کنونی خود باقی خواهند ماند یا اینکه قطعنامه 2231 را نقض می‌کنند و زمینه را برای بازگشت تحریم‌ها فراهم می‌کنند.

دسترسی سریع
رویداد