رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

کشتی کره‌ای در صورت استرداد پول‌های ایران آزاد می‌شود

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سفر وزیر کره‌ای به ایران گفت: اگر پول‌های ما را آزاد کنند، کشتی خودشان هم آزاد می‌شود.

1400/01/17
|
12:05
|

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا میرتاج الدینی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" در خصوص عدم استرداد مبالغ بلوکه شده ایران در کره جنوبی اظهار کرد: 7 میلیارد دلار ایران بصورت غیر قانونی در بانک‌های کره جنوبی نگهداری می‌شود؛ چراکه به امریکا وابسته هستند.

وی با بیان اینکه نیاز بود ایران اقداماتی متقابل انجام دهد که شامل کاهش سطح روابط تجاری با کره یا توقف کشتی آن‌ها که بصورت غیر قانونی به آب‌های ما آمده بود، می‌شود، افزود: کره بارها قول داد که پول‌های ایران را آزاد کند اما به قول خود عمل نکرد.

حجت الاسلام میرتاج الدینی با اشاره به زمزمه‌هایی مبنی بر سفر وزیر کره‌ای به ایران و آزادسازی کشتی گفت: آن‌ها به مسائلی نظیر آمد و رفت نیاز ندارند؛ چراکه اگر پول‌های ما را آزاد کنند، کشتی خودشان هم آزاد می‌شود.

وی چنین امور متقابلی را در روابط بین کشورها عادی و مرسوم تلقی کرد و افزود: ما منتظر هستیم تا استقلال کره را شاهد باشیم تا این میزان به خارج از کشورشان وابسته نباشند.

حجت الاسلام میرتاج الدینی با بیان اینکه کره نباید رفتاری اجازه‌ای داشته باشد، تاکید کرد که آن‌ها بر اساس قانون باید پول‌های ما را باز گردانند و ادامه داد: کره جایگاه خود را در دنیا از دست خواهد داد چراکه یک کشور باید در روابط خود با سایر کشورها مستقل عمل کند.

وی با بیان اینکه کره جنوبی مستعمره امریکا نیست و کشوری مستقل است، افزود: هرچند کره به امریکا وابستگی سیاسی دارد، اما تحت استعمار ایالات متحده نیست و می‌تواند به تنهایی تصمیم بگیرد.
حجت الاسلام میرتاج الدینی به رادیو گفت‌وگو، گفت: امریکا هم مقابل ایران به سطحی رسیده است که می‌بیند فشار حداکثری جواب نداده و مواضع خود را عوض کرده‌اند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما در همان مسیری که رهبر انقلاب تعیین کرده‌اند، بصورت محکم و قاطع حرکت خواهیم کرد و در این شرایط، نه تنها کره بلکه امریکایی‌ها نیز مجبور به بازگشت خواهند بود.

حجت الاسلام میرتاج الدینی گفت: روز گذشته نیز در مجلس بیانیه‌ای صادر کردیم و همه نماینده‌ها تاکید کردند تا رفع کامل تحریم‌ها و راستی آزمایی از سوی ایران، [مقاومت می‌کنیم].

وی با تاکید بر اینکه صرف اعلام برداشته شدن تحریم کافی نیست و ایران باید عمل ببیند که مشکلی در صادرات نفت خود ندارد، افزود: پول صادرات هم باید باز گردد و در صورت راستی آزمایی، ما نیز بر تعهدات برجام پایبند خواهیم بود.

دسترسی سریع
رویداد