رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به سیاست‌های منطقه‌ای امریكا؛ دست به دامان تروریسم؛ سیاستی که از ترامپ به بایدن انتقال یافت

کارشناس مسائل سیاسی حمایت از تروریست‌ها خاصه داعش را اقدامی قدیمی از سوی ایالات متحده دانست و به ذکر نمونه‌هایی از این راهبرد تخریب‌گر در منطقه پرداخت.

1400/01/17
|
15:13
|

اصغر زارعی که در برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو، سخن می‌گفت، با اشاره به تصریح امریکایی‌ها نسبت به بهره‌برداری از گروه‌های تروریستی، اظهار کرد: در سیاست‌های امریکا همواره این رویکرد ثابت را شاهد بودیم که با تغییر دولت‌ها در این کشور تغییری نکرده است.

وی استفاده از تروریسم را در دوره اوباما و شدید تر، در زمان ترامپ جزء جدایی ناپذیر سیاست‌های منطقه‌ای امریکا دانست و افزود: دموکرات‌ها در شعار اعلام می‌دارند که سیاست‌های ترامپ را کنار گذاشته و رویکرد جدیدی را در منطقه دنبال می‌کنند.

زارعی در عین حال گفت: امروز حضور امریکایی‌ها را در سوریه و عراق و عربستان و جنوب خلیج فارس شاهد هستیم و حمایت‌های همه جانبه آن‌ها از تروریسم ادامه دارد.

این تحلیلگر حوزه سیاسی با اشاره به ربایش نفت کشورهای منطقه‌ای از سوی داعش و تکفیری‌ها، اظهار کرد: امریکا حتی در جابجایی فرماندهان گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه و عراق نقش دارند که توسط بالگرد و امکانات لجستیک غرب در منطقه روی می‌دهد.

زارعی یادآور شد: امریکا امروز جنگ نیابتی را در منطقه در اولویت قرار داده و حاضر نیست برای تامین منافع خود در بلند مدت، از توان و ظرفیت‌های منطقه چشم پوشی کند.

وی گفت: با توجه به مشکلاتی که امروز در جامعه امریکا شکل گرفته، این کشور در حوزه سیاست داخلی دچار مشکلات جدی است و جایگاه و منزلت قبلی را ندارد.

زارعی ادامه داد: با آمدن بایدن، در سیاست‌های منطقه‌ای امریکا هیچ تغییری ایجاد نشده و موضوع حمایت از گروه‌های تکفیری و تروریستی بعنوان یک سیاست راهبردی در منطقه تلقی می‌شود.

این کارشناس حوزه غرب آسیا در پاسخ به این پرسش که چرا سیاست‌های رسمی حمایت از تروریسم پیشتر توسط امریکایی‌ها رسانه‌ای نمی‌شد، اظهار کرد: قبلا هم کلینتون در کتاب خاطرات خود به تاسیس و ایجاد داعش اشاره داشت.

زارعی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، بیان کرد: امریکا پیشتر یک جانبه‌گرایی و هژمونی را در جهان و غرب آسیا دنبال می‌کرد که امروز با چالش جدی روبرو شده است؛ از طرفی امکاناتی در منطقه ایجاد شده و ایران روابط پایداری با چین و روسیه برقرار نموده که منجر شده امریکا صریح و شفاف تر چنین منویاتی را مطرح کند.

وی افزود: امریکا همواره در تنظیم سند راهبردی خود، این مسائل را بعنوان اولویت اول قرار می‌داد؛ خاصه اینکه امنیت رژیم صهیونیستی برای آنان همواره از اولویت نخست برخوردار بوده است.
زارعی همچنین دیگر اولویت را برداشت و صادرات انرژی منطقه‌ای برشمرد و گفت: امریکا هر مشکلی در این زمینه را تهدیدی برای منافع ملی خود تلقی می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه این گفتگوی رادیویی یادآوری کرد: در دوران بحران سوریه، بسیاری فرماندهان داعش توسط امریکا به داخل سرزمین‌های اشغالی منتقل می‌شدند و در بیمارستان‌های این رژیم جعلی مورد درمان و پوشش قرار می‌گرفتند.

دسترسی سریع
رویداد