رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به شیطنت رسانه‌های معاند؛ انتخابات بهانه‌ای برای سد کردن مسیر تمدن نوین "ایران بزرگ" است

پژوهشگر فضای مجازی انتخابات را بهانه‌ای در دست رسانه‌های غربی دانست و تاکید کرد آن‌ها در حقیقت نمی‌خواهند تمدن‌سازی نوین ایرانی اسلامی ظهور و بروز یابد.

1400/01/18
|
13:42
|

سیدعلیرضا آل داوود در گفتگو با بخش ویژه "ایستگاه1400" برنامه رویداد در رادیو گفت‌وگو، با اشاره به فعالیت کاربران معاند در شبکه‌های اجتماعی و القای این مسئله به مردم که شرکت در انتخابات تاثیری در زندگی‌شان ندارد، گفت: در جنگ روایت‌ها با کلان و خرده روایت‌ها روبرو هستیم و در این بین کلان روایت‌ها حوزه‌ای اصلی و مفاهیمی اصلی را در بر می‌گیرد.

وی با بیان اینکه رسانه‌های معاند تلاش می‌کنند گزاره‌ای از کلان روایت‌ها را به راه اندازند و آن را تحت ناکارآمدی نظام دنبال می‌کنند، افزود: آن‌ها ذیل این روایت کلان، خرده روایتی را نیز در حوزه معیشت مردم روایت می‌کنند و آن را با تکنیک‌های رسانه‌ای، در پلتفرم‌های رسانه‌ای جعل کرده و نشر می‌دهند.

آل داوود فقر سواد رسانه‌ای را کمک کننده‌ی نشر جعلیات از سوی رسانه‌های معاند عنوان کرد و افزود: این رسانه‌ها پیام‌هایی انتشار می‌دهند که از سوی مخاطب داخلی تایید می‌گردد.

وی ادامه داد: وقتی از خرده روایت‌ها سخن به میان می‌آوریم، دو عنصر اصلی از جمله قدرت برانگیختگی مخاطب و قدرت توزیع شوندگی پیام را در بر می‌گیرد.

آل داوود گفت: این پیام به قدری هنرمندانه تولید می‌شود که مخاطب اول تحت تاثیر قرار می‌گیرد و چون در عصر هیجان به جای تعقل در فضای مجازی هستیم و سپس پیام‌های جعلی باز نشر می‌گردد.

این محقق حوزه رسانه با بیان اینکه پیام‌های منفی در ذهن و قلب مخاطب می‌نشیند و در این بین چند تکنیک از جمله تصویرسازی و بمباران اطلاعاتی رسوخ می‌کند، اضافه کرد: وقتی تعداد زیادی پیام حول معیشت منتشر می‌شود، رسانه‌ها بر روی همین پیام سوار شده و ذهن مخاطب را بمباران اطلاعاتی می‌کنند و لذا مخاطب نیز در مقایسه با زندگی حقیقی، این فضا را درک می‌کند.

آل داوود اضافه کرد: مخاطب این پیام را می‌پذیرد و عنوان نمی‌شود که منشأ این اخبار کدام گزینه یا رسانه بوده است یا چگونه می‌توان بحران‌ها را مدیریت نمود.

وی مطالبه‌گری را از دیگر شگردهای رسانه‌های معاند دانست که از سوی آن‌ها کاملا نادیده گرفته می‌شود، گفت: این رسانه‌ها تاثیر اخبار جعلی را در حکمرانی سرزمین و امید در سرمایه اجتماعی بررسی می‌کند.

آل داوود با بیان اینکه اخبار جعلی دارای تاثیرات شناختی در آینده‌ی کشور دارند، گفت: در این میان یک تمدن غنی اسلامی در کنار ایران باستانی قرار گرفته است و در این بین کشورهایی از سوی غرب برای ما دست به تمدن‌سازی می‌زنند، که کشورشان شاید به 400 سال قدمت هم نرسد و از طرفی حوزه تمدنی ما را نشانه گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: در این بین انتخابات بهانه‌ای در دست رسانه‌های غربی است و آن‌ها در حقیقت نمی‌خواهند تمدن‌سازی نوین ایرانی اسلامی ظهور و بروز یابد.

دسترسی سریع
رویداد