رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تحلیلگر مسائل منطقه ای اظهار داشت: سفر طالبانی به ایران حامل پیام ویژه ای به داعش است

تحلیلگر مسائل منطقه ای گفت: داعش در شرایطی به سر می برد که نه می تواند به راحتی به سوریه عقب نشینی کند و نه می تواند در عراق باقی بماند. سفر طالبانی در این زمان پیام ویژه در این بخش دارد.

1396/04/19
|
14:18

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع سفر جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان عراق و رئیس جمهور سابق این کشور به تهران؛ اهمیت این سفر با توجه به چشم انداز سیاسی عراق بعد از داعش و آینده کردها و با حضور حسین اکبری تحلیلگر مسائل منطقه ای به روی آنتن رفت.

حسین اکبری با اشاره به سفر "طالبانی"، رئیس جمهور سابق عراق به ایران، گفت: طالبانی با توجه به اینکه دبیر کل اتحادیه میهنی عراق است، یک رابطه بسیار طولانی و تاریخی با جمهوری اسلامی ایران دارد. طالبانی از رهبران محبوب صحنه عراق است و بعد از کسالت و خارج شدن از ریاست جمهوری، عملا خیلی امکان اینکه بتواند در صحنه سیاسی فعال باشد، نداشتند.

وی به رابطه های خوبی که میان ایران و طالبانی وجود دارد، اشاره کرد و بیان داشت: در دوران ریاست جمهوری، قبل و بعد از آن رابطه ایران با اتحادیه میهنی کردستان عراق یک رابطه صمیمی و بسیار خوب است. جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق علاوه بر اینکه به لحاظ سیاسی کنسولگری های مختلفی دارد، به لحاظ روابط تجاری، سیاسی، فرهنگی و تجاری نیز از یک رابطه و همکاری بسیار خوبی برخوردار هستند.

این تحلیلگر مسائل منطقه ای درباره موصل نیز اظهار داشت: در عملیات آزادسازی موصل همه نیروهای عراق حضور داشتند و این نمادی از وحدت درونی ملت عراق و جریانات مختلف است که توانستند جریان تروریستی داعش را شکست دهند به نوعی که داعش الان باید از عراق خارج شود.

وی با بیان اینکه داعش در سوریه نیز شکست های پی در پی دارد، گفت: داعش در شرایطی به سر می برد که نه می تواند به راحتی به سوریه عقب نشینی کند و نه می تواند در عراق باقی بماند. سفر طالبانی در این زمان پیام ویژه در این بخش دارد.

اکبری خاطرنشان کرد: عراق پس از فروپاشی حزب بعث و شکست صدام، هیچ موقع به اندازه امروز در یک وحدت و فعالیت مشترک با گروه های مختلف نداشته است. علی رغم مشکلات زیاد اما امروز شاهد یک وحدت خیلی خوب در میان تمام قبایل و جامعه این کشور هستیم.

دسترسی سریع
رویداد