رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

در رادیو گفت‌وگو بررسی شد؛ توافق نظر اعضای شانگهای برای عضویت ایران

کارشناس حوزه سیاسی نسبت به توافق نظر کشورهای عضو شانگهای برای عضویت دائم ایران ابراز امیدواری کرد و درعین‌حال روند عضویت دائم را طولانی و بالغ بر دو سال تخمین زد.

1400/06/22
|
16:12
|

حسن بهشتی پور درباره کم و کیف پیوستن ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای به برنامه "رویداد" گفت: این سازمان متشکل از چین، روسیه و مجموعه کشورهای آسیای مرکزی منهای ترکمنستان است و هند و پاکستان نیز عضو آن هستند.

وی با بیان اینکه سازمان مذکور، یک‌سوم جمعیت جهان را شامل می‌شود، خاطرنشان ساخت: این سازمان از لحاظ اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد؛ خاصه باتوجه‌به محوریتِ چین و لذا سازمان همکاری‌های شانگهای جنبه‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی دارد.

بهشتی پور با اشاره به اینکه سازمان از سال 2001 منافع اعضای خود را تأمین کرده است، یادآور شد: همکاری‌های منطقه‌ای گسترش بیشتری در قرن بیست و یکم گرفت تا با یک‌جانبه‌گرایی امریکا مقابله کند.

بعد از فروپاشی شوروی، امریکا درپی یک جهان تک‌قطبی بود و به‌صورت یک‌جانبه تلاش داشت مسائل بین‌المللی را حل‌وفصل کند و گروهی نظیر شانگهای با این هدف ایجاد شد که کشورها هم‌افزا شده و این روند در تحولات بین‌المللی تأثیر بیشتری بگذارد و در نهایت راهی مقابله‌ای با هژمونی و سلطه امریکا باشد.

بهشتی پور با بیان این مطلب افزود: در چنین شرایطی فضا آماده است تا در اجلاس تاجیکستان، ایران نیز شرکت کند و اولین سفر خارجی آقای رئیسی شکل خواهد گرفت.

وی اهمیتِ این سفر را در عضویت ایران در سازمان‌های منطقه‌ای دانست تا با همکاری چین، روسیه، پاکستان و هند، میزان تأثیرگذاری خود را در سطح منطقه و بین‌الملل ارتقا دهد.

بهشتی پور همچنین در خصوص مخالفت یکی از کشورهای کوچک منطقه‌ای با حضور ایران در اجلاس شانگهای گفت: روند عضویت در اجلاس طولانی است و این مخالفت تا جایی که می‌دانم، بر طرف شده است چراکه عضویت در شانگهای باید به‌اتفاق آرای اعضا باشد.

به گفته این تحلیلگر سیاسی تاجیکستان به دلایل مختلفی مخالفت می‌کرد ولی امروز زمینه برای ایران فراهم است اما بدین معنا نیست که ایران از همین اجلاسِ پیش رو، عضو شانگهای خواهد شد. در حال حاضر عضو ناظر است و روندِ عضوی دائم طولانی خواهد بود.

یکسری اسناد باید امضا شود و مجلس ایران آن را امضا کند و لذا این روند دو تا سه سال به طول می‌انجامد.

بهشتی پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: همین که این سد - از سال 2004 تا کنون - شکسته و برداشته شود، گامی مثبت خواهد بود و به‌احتمال زیاد، مخالفت آن کشور نیز برداشته خواهد شد و این روند ادامه پیدا می‌کند.

دسترسی سریع
رویداد