رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران: چرا رئیس‌ کمیته سیاست‌خارجی از یک ‌سفر مهم بی‌اطلاع است؟

رئیس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت‌ملی مجلس در پاسخ به این سوال رادیو گفت‌وگو در خصوص هدف سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران، گفت: بنده اطلاعی از جزئیات این سفر ندارم و بنابراین نمی توانم پاسخ دهم.

1400/07/21
|
13:51
|

عباس گلرو در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو به موضع ایران برای ادامه مذاکرات برجامی اشاره کرد و گفت: سیاست دولت بایدن و ترامپ تفاوتی باهم ندارد و تحلیلگران امریکایی نیز اذعان دارند که بایدن همان سیاست ترامپ را در موضع هسته ای پیش می برد.

وی با بیان اینکه اعلام آمادگی بایدن برای مذاکره امری جدید نیست و امریکایی ها پیش تر هم اعلام آمادگی برای مذاکره کرده بودند، افزود: ممکن است به لحاظ مبنایی و رویکردی امریکایی ها حق جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسند و دیگر آنکه خروج از برجام را اعتراف نمایند.

این خروج اشتباهی بود که دولت ترامپ مرتکب شد و دیگر آنکه شروطی که ایران در نظر گرفته است، باید از سوی امریکایی ها پذیرفته شود.

گلرو به رادیو گفت‌وگو گفت: حق ما تا حدی در برجام نیز مورد اعتراف قرار گرفته است و اگر قصد داشته باشیم صرفا به آینده فکر کنیم، باید متن برجام از سوی ایران نوشته شود و به نحوی نباشد که برای ما نگارش کنند و ما اعمال نظر کنیم.

ایران باید سیاست های خود را قلم بزند و متن برجام را بر اساس رویکرد جمهوری اسلامی در بحث هسته ای نگارش کنیم. ما در این مسیر هزینه داده ایم و خسارتِ ضرباتی که امریکا از قبل تحریم به ملت ایران زده است، باید پرداخت شود.

به گفته این نماینده مجلس، مذاکرات هسته ای به زودی آغاز خواهد شد و بر اساس اطلاعاتِ موجود، در این مذاکرات دست برتر با ایران است و امریکایی ها باید در مذاکرات بعدی بدانند که بر صنعت هسته ای ما خسارت زده و باید هزینه آن را بپردازند.

از دیگر سو این مذاکرات نباید فرسایشی شود و المان ها و موضوعاتی دیگر نظیر بحث منطقه ای و موشکی در این مذاکرات وارد نشود. همچنین باید گارانتی از امریکایی ها بگیریم و اقدام به راستی آزمایی کنیم تا بدانیم وقتی یک متن جدید مورد تفاهم قرار می گیرد، چه تضمینی برای اجرای آن وجود دارد.

گلرو گفت: مذاکره کننده ها این مهم را باید مد نظر قرار دهند تا مذاکرات زود بازده باشد و منافع آن برای مردم کشورما حاصل گردد.

وی همچنین در پاسخ به سوال شنونده رادیو گفت‌وگو که در خصوص هدف سفر نماینده اتحادیه اروپا به تهران پرسیده بود، گفت: بنده اطلاعی از جزئیات این سفر ندارم و بنابراین نمی توانم پاسخ دهم.

دسترسی سریع
رویداد