رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

آینده ژئوپلیتیک جهان در اختیار کشورهای پیرامونی اقیانوس‌ هند

یک کارشناس حوزه شبه قاره در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، ایجاد کمربند امنیتی برای کشورهای حوزه اقیانوس هند که در آینده ژئوپلیتیک جهان نقشی اساسی دارند را متذکر شد.

1400/08/19
|
14:17
|

کیومرث یزدان پناه در مصاحبه با برنامه «رویداد» در خصوص سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور به هندوستان سخن گفت: بعد از حوادث تروریستی و گسترش لجام گسیخته تروریسم در آسیا که از شبه قاره شروع و به مرزهای شرقی مدیترانه می رسید، بخش قابل توجهی از این نقاط به واسطه شرارت های ناشی از مواد مخدر و قاچاق انسان، امنیت محلی خود را از دست داد.

وی با اشاره به اینکه برخی کشورهای قاره آسیا بر اساس این مشکلات به تشکیل نشست شورای عالی امنیت وادار شدند، افزود: جمهوری اسلامی ایران این نشست ها را جدی گرفت و در بالا ترین سطح در آن حضور پیدا می کرد.

یزدان پناه با اشاره به ایران، افغانستان، پاکستان و هند که در معرض شدیدترین اتفاقات تروریستی قرار می گرفتند، افزود: خروجی این نشست برای گذرگاه های دریایی و مقابله با دزدی دریایی تدابیری اندیشیده و کمک شایان توجهی کرده است.

یزدان پناه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق انسان را از ابعاد مغفول مانده در این سلسله نشست ها خواند و تاکید کرد: مداخلات امریکا و تحریک ایالات متحده علیه برخی کشورها، اجازه نمی دهد کشورهای عضو به نتیجه برسد.

وی با اشاره به نشستی که در هند برگزار می شود، گفت: دامنه این گروه بخش قابل توجهی از آسیا را در بر می گیرد و اگر کشورها بتوانند ساز و کار مشخصی را طراحی کنند، اقدامات موثر راهبردی شکل گرفته و کمربند مطمئنِ امنیتی برای اعضا تعریف خواهد شد.

یزدان پناه ابراز امیدواری کرد شمخانی در این نشست قادر به توجیه کشورها برای شکل گیری محور امنیتی در جنوب اقیانوس هند باشد. در این راستا تروریسم به طور کامل مهار خواهد شد؛ البته به شرطی که پاکستان به معنای واقعی وارد عمل شود.

وی با اشاره به اینکه تذکر لازم به پاکستان در قبال تروریسم داده می شود، افزود: افغانستان نیز امروز معضلی برای همه کشورهای منطقه است.

یزدان پناه گفت: کشورهای منطقه نیازمند کمربند امنیتی در حوزه اقیانوس هند هستند چراکه آینده جهان در اختیار کشورهای این منطقه است.

اقیانوس هند در معادلات ژئوپلیتیک بیشترین سهم را در آینده خواهد داشت و این نشست از چنین منظری بسیار کمک کننده خواهد بود.

دسترسی سریع
رویداد