رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

محرابی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ امریکا می‌خواهد ایران را وادار به "سازش" کند

یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: با توجه به اینکه قرار است در هشتم آذر مذاکراتی را انجام دهیم، امریکا نیز فشارها و تحریم‌های ضد ایرانی را ادامه می‌دهند که نشان دهنده سیاست به سازش کشیدن آن هاست.

1400/08/20
|
10:38
|

علیرضا محرابی با اشاره به تمدید "وضعیت اضطراری ملی در قبال ایران" از سوی بایدن به برنامه "رویداد" گفت: امریکایی ها یک خباثت درونی دارند و امنیت خود را در قبال نا امنی دیگران جستجو می کنند.

وی با اشاره به اینکه سیاست گذاری امریکا، هنوز انقلاب ایران را هضم نکرده و بارها فشارهای مختلف را علیه کشورمان و ملت ایران امتحان کرده اند، افزود: امریکایی ها در ویتنام نیز همین کار را کرد و در افغانستان نیز با جنگ و خونریزی منافع خود را دنبال کردند.

محرابی با بیان اینکه بایدن، ترامپ و اشخاص دیگر فرقِ محتوایی با هم ندارند، گفت: امریکا باید امنیت خود را مساوی با امنیت دیگران قرار دهد ولی قصد دارد با تحریم و فشارهای سیاسی و نظامی و اقتصادی مذاکرات را به سمتی بکشد تا ایران سازش کند.

در نظام بین الملل یا باید سازش کرد و یا سازگار شد ولی امریکا به هر طریقِ ممکن، نمی خواهد با ایران سازگار شود و تلاش دارد ما را به سمت سازش بکشاند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه قرار است در هشتم آذر مذاکراتی را انجام دهیم، امریکا نیز فشارها و تحریم های ضد ایرانی را ادامه می دهد که نشان دهنده سیاست به سازش کشیدن آن هاست.

محرابی به رادیو گفت‌وگو گفت: ما درپی یک تفاهم هستیم ولی تکلیف امریکایی ها مشخص نیست چون آن ها متاثر از رژیم صهیونیستی و جبهه عربی، قصد پیش روی دارند.

این کارشناس حوزه بین الملل تاکید کرد که امریکا باید در قبالِ خروج از برجام و بازگشت به آن، عذر تقصیر خود را مطرح کرده و آن را بپذیرد.
دیگر اینکه باید تعهد دهد که دیگر از مذاکره خارج نخواهد شد. در این راستا تضمین های لازم باید داده شود و همه این مسائل باید به طور کامل و شفاف مطرح شود.

محرابی یادآوری کرد: آژانس انرژی اتمی نیز مستقلا عمل نمی کند و جایگاه چنین سازمان هایی قلیل شده است.

لذا تیم دیپلماسی ما باید طرف های اروپایی را متوجه سازد که امریکا در صورت ورود به برجام، باید در این توافق بماند. برجام آمد و رفت ندارد و این نکته ای بسیار کلیدی است.

وی خاطرنشان ساخت: ما مشکلی برای مذاکرات برجامی نداریم و آماده ورود به این توافق هستیم ولی بدعهدی امریکایی ها موجب می شود که آن ها از برجام خارج شوند چون نمی خواهند امتیازاتِ گذشته را بازگشت دهند.

دسترسی سریع
رویداد