رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

فصل جدید روابط ایران و عراق/ سرنوشت مردم باید پای صندوق‌ رای شکل گیرد

کارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، ضمن تحلیل شخصیت سیاسی مقتدی صدر، او را فردی غیر قابل اتکا در میان رجل سیاسی عراق معرفی کرد که قادر به اجماع سازی نیست.

1400/11/18
|
10:26
|

حسن لاسجردی در رابطه با اشتراکات دو کشور ایران و عراق اظهار کرد: بخش اعظم دولت و مردم عراق شیعه هستند و لذا این کشور به عنوان یکی از کانون های مهم منطقه، در زمینه همراهی و همفکری با ایران اهمیت می یابد.

وی با بیان این که امریکا تلاش کرد عراق را به الگوی دموکراسی در منطقه تبدیل کند ولی این مسئله دور از تفکرات دینی و علایق اعتقادی بوده است، به برنامه "رویداد" گفت: این مسئله باعث رقابت ایران و عراق شده است.

لاسجردی همچنین به پیوند تاریخی ایران و عراق اشاره کرد و افزود: در دوران اخیر بین ما و عراقی ها روابطی مستحکم برپاست که الگوی مناسبی برای رفتار دو کشور خواهد بود و برای سایرین هم نوعی الگو است.

وی عراق را یکی از همسایگان فعال ایران دانست که باید تلاش نمود، ارتباط با آن هر روز تعمیق یابد. همچنین به نظر می رسد پیوندهای صنعتی و اقتصادی دو کشور رو به گسترش است.

لاسجردی در بخشی دیگر از سخنان خود به اتهام زنی های صورت گرفته در رابطه با دخالت جمهوری اسلامی در انتخابات عراق اشاره کرد و گفت: ایران سیاستی شفاف دارد که همانا تعیین تکلیف سرنوشت مردم عراق از طریق انتخابات است.

این سیاست در دوره های مختلف اعمال شده است؛ اما در داخل عراق سوگیری هایی وجود دارد که اجازه نمی دهد تعیین سرنوشت مردم سر صندوق های رای صورت گیرد.

وی یادآور شد: هر زمان بحث انتخابات پارلمانی پیش می آید، عربستان و سایر کشورهای عربی تلاش دارند با سرمایه گذاری روی افراد موثر و ارتباط گیری با جریانات سیاسی، فضای ارتباطی عراق و ایران را کمرنگ نمایند.

به گفته لاسجردی انتخابات دوره اخیر متفاوت تر از سنوات گذشته در عراق رقم خورده است که جناح بندی، شعارها و مشارکت مردم را شامل می شود.

در این میان همگان تلاش دارند دولت جدید عراق شکل گیرد و جمهوری اسلامی هم تلاش می کند بر اساس آرای مردمی و نقش جریانات سیاسی دولتی مستقر در عراق شکل گیرد.

وی همچنین در خصوص عملکرد مقتدی صدر برای تعیین نخست وزیر عراق به رادیو گفت‌وگو گفت: او دارای استواری در رای نیست و لذا همواره گمانه هایی ناظر بر سوق یافتن صدر به سمت امریکا پدید می آید.

لاسجردی معتقد است این گمانه زنی به واقع از ویژگی های شخصیتی مقتدی صدر است؛ چراکه در دوران های مختلف پیچش های متعددی داشته که او را به عنوان یک عنصر قابل اتکا نشان نداده است و لذا نمی تواند جمع اکثریت را با خود همراه سازد.

دسترسی سریع
رویداد