صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیرعامل یک شرکت خدمات مسافرتی گفت: مردم باید از حضور گردشگران در شهرهایشان سود ببرند تا چرخه اقتصاد بچرخد.

سهند عقدایی در گفتگو با برنامه " ورزش بدون ویرایش "رادیو گفتگو درباره طبیعت ایران گفت: بیش از هر چیزجاذبه های فرهنگی ایران برای دنیا معرفی شده است

اما بسیاری از خارجی‌ها به طبیعت ایران به ویژه کوه ها و کویر ایران اهمیت زیادی می دهند. در اروپا در زمانی که برف می بارد نمی‌توان روی قله‌ها اسکی کرد اما در ایران به دلیل بارش برف پودری این امکان وجود دارد. پیاده روی در دره‌ها و کوهپایه‌های از دیگر علاقه مندی های گردشگران خارجی است.

عقدایی افزود: علاقه مندان به دو صورت می توانند کوهنوردی کنند. اول اینکه باشگاه هایی وجود دارند که آموزش کوهنوردی ارائه می دهند و از فدراسیون کوهنوردی و هیئت کوهنوردی استان تهران مجوز دارند. این باشگاه ها ویژه کسانی است که وقت زیادی دارند، جوان تر هستند و می‌خواهند هزینه‌های کمتری پرداخت کنند.

او ادامه داد: دسته دوم تورهای حرفه‌ای کوهنوردی هستند که از طریق آژانس های حرفه ای برگزار می شوند. این تورها آموزش هایی را که کوهنوردان ندیده اند خود تامین می‌کنند و امکانات لازم را فراهم می کنند. وظیفه آنها تامین امنیت و ارائه خدمات به کوهنوردان است. این تورها ویژه افراد پرمشغله و مسن است. آموزش کوهنوردی، تغذیه، جغرافیا، معرفی طبیعت منطقه و چگونگی رفتار با طبیعت از دیگر خدمات این تور هاست.

او بیان کرد: گردشگران برای دیدن جاذبه ها به یک منطقه وارد می شوند اما مشاهده می‌شود در بسیاری از این مناطق محل اسکان مناسب وجود ندارد. تا زمانی که از ظرفیت و امکانات مناطق، حمل و نقل و فرهنگ برخورد با گردشگر اطلاعی نداشته باشیم و آن ها هم به کشور نمی آیند.

وی درباره اقامت های بوم گردی تصریح کرد: اقامتگاه های بوم گردی بدین معناست که مردم بخشی از ظرفیت خانه خود را به گردشگران اختصاص می‌دهند این نوع اقامت گاه هد نیاز به سرمایه‌گذاری هم ندارد. متاسفانه در اقامتگاه های بوم گردی حریم خصوصی افراد رعایت نمی شود به همین دلیل گردشگران تمایلی به حضور در این اماکن ندارند.

او خاطر نشان کرد:جامعه میزبان باید از حضور ما در شهر خود نفع ببرد. متاسفانه زمانی که به شهری سفر می کنید حتی غذای مورد نیاز خود را از خانه می بریم و شب ها در پارک می خوابیم و فقط با ایجاد زباله برای آن شهر هزینه ایجاد می کنیم. این اقدامات شکلی پایداری گردشگری را از بین می‌برند. لازم است به هر شهری که سفر می کنیم از امکانات آن شهر استفاده کنیم تا اقتصاد مردم نیز پیشرفت کند.

مرتبط با این خبر

  • پیش بینی وزارت ورزش از تعداد سهمیه ایران در المپیک 2020

  • نگرانی هیئت اجرایی المپیک 2020 از احتمال کاهش سهمیه ها

  • بی پولی باشگاه ها را از گردونه رقابت ها خارج کرد

  • ورزش بدون ویرایش؛ یکسال تا المپیک

  • طرح نظام جامع باشگاه داری در مجلس پیگیری می شود

  • باشگاه های ورزشی در آستانه ورشکستگی قرار دارند

  • باشگاه داری کار دولت نیست

  • ورزش بدون ویرایش نظام جامع باشگاه داری را بررسی می کند

  • مدیر جدید باید قادر به تغییرات ساختاری باشد

  • بی تدبیری مدیران ورزش، کشتی را دو سر باخت کرده است