ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

ژاله معماری: بانوان باید خودشان به دنبال فرصت ها باشند

معاون پژوهشی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه الزهرا عنوان کرد: نمی توانیم انتظار داشته باشیم آقایانی که مناصب اجرایی را در دست دارند خودشان خود به خود کنار بکشند و یک سهم 30 درصدی برای خانم ها قائل باشند ،این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.

1397/12/20
|
15:32

ژاله معماری در مصاحبه ای با برنامه« ورزش بدون ویرایش» رادیو گفت و گو درباره علت اینکه مردان بیشتر از زنان ورزش می کنند گفت: برای توسعه ورزش در هر جنسیتی اگر یک دسته بندی منظمی را بخواهیم ارائه دهیم مقولات ساختاری، محیطی و رفتاری سازنده این بستر هستند. حال اگر ویژه سوال ما درخصوص خانم ها باشد من فکر می کنم مقولات مدیریتی یکسری مقولات مشخصی به لحاظ ساختار و زیر ساختار دارند و مقولات محیطی مسائل فرهنگی، سیاسی اقتصادی و ... را در بر می گیرند که در حوزه آقایان و بانوان می توانند با هم متفاوت باشند ولی در کل می شود تفاوت زیادی را در این دسته ندید.

وی ادامه داد: ولی مقولات رفتاری مربوط به بحث خودباوری خانم ها و الگوپذیری و مسئولیت پذیری آنها است. اینکه آنها چه کسی را و چه زنی را به لحاظ جسمانی، رفتاری، استقلال و .. الگوی خودشان قرار می دهند در اینجا مطرح است. آن زنی که از دیدگاه یک نفر یک زن سالم است، سالم فکر می کند، سالم حرکت می کند، کودک سالمی را درون خودش می پروراند و تربیت می کند همه اینها عواملی است که من اختصاصا اگر در خصوص بانوان بخواهم صحبت کنم مربوط به این مقوله می دانم. یعنی مقولات رفتاری که از مسائل انگیزشی خودباوری و الگوپذیری خانمها می تواند نشات بگیرد.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که گرایش به ورزش قهرمانی به چه زیر ساخت هایی در بین خانواده ها نیاز دارد گفت: همانطور که عرض کردم سه مقوله محیطی، رفتاری و ساختاری در توسعه ورزش از هر جهت چه از نظر قهرمانی و چه از نظر تعلیم و تربیت و همگانی تاثیرگذار است که در مقوله رفتاری ویژه بانوان کمی بیشتر ورود پیدا کردیم. اما اگر این سوال را اختصاصا بر روی حوزه استعداد یابی بخواهیم تمرکز دهیم سه محور را می توانم در این حوزه معرفی کنم.

معماری این سه حوزه را اینگونه معرفی کرد: یکی حوزه سیستم های سخت افزاری است که باید به صورت پشتیبان بستر سازی کنند و نهادهایی که باید مشارکت کنند از جمله فدراسیون ملی یک رشته، سازمان لیگ آن و سایر عوامل هستند. بعد از آن همکاری ها است؛ اینکه این سیستم های سخت افزاری و حمایتی را چگونه در کنار هم قرار دهیم و وظایف آنها چه باشد و چه همکاری را از آنها طلب کنیم تا خروجی آن، شناسایی استعداد، پرورش استعداد، پیشرفت بازیکن و در نهایت ورودش به تیم های ملی و خروجی های ملموس آن از جمله مدال آوری باشد.

او افزود: پس بعد از سیستم های سخت افزاری مهم است که همکاری بین نهادهای حمایتی و سخت افزاری چه چیزهایی باشد و عامل سوم اینکه این همکاری چه فرایند اجرایی را باید طی کند. یعنی هر کدام از این نهادهای سخت افزاری در رابطه با خودشان چه وظایفی داشته باشند و در قبال آن همکار کناری خودشان چه تبادل رفتاری را داشته باشند تا این مجموعه سخت افزار فرآیندها و همکاری ها در قالب یک سیستم استعدادیابی بتواند کار کند که در واقع از شناسایی استعداد با کمک نهادهای درگیر خروجی اش تبدیل به استعدادهای قهرمانی شود که ما را به مدال برساند.

معاون پژوهشی دانشکده علوم ورزشی دانشگاه الزهرا عنوان کرد: من فکر می کنم نگاه جنسیتی فقط مخصوص ورزش نیست و اگر ما می خواهیم در ورزش نگاه فراجنسیتی داشته باشیم باید در همه حوزه ها اینگونه به آن نگاه کنیم ولی اینکه انتظار داشته باشیم آقایانی که مناصب اجرایی را در دست دارند خودشان خود به خود کنار بکشند و یک سهم 30 درصدی برای خانم ها قائل باشند این اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد کما اینکه ما از 20، 30 سال گذشته به این طرف عقب گرد کردیم که پیشرفتی نکردیم. به عبارت دیگر من فکر می کنم خانم ها باید بیشتر به دنبال ایجاد فرصت برای خودشان باشند نه اینکه منتظر دادن فرصت باشند.

معماری تاکید کرد: خانم ها اگر بخواهند منتظر فرصت بمانند این فرصت به وجود نخواهد آمد آن هم از طریق آقایانی که خودشان را همه کاره محدوده فدراسیون می دانند. حدود بیست و چند سال پیش مسابقات بانوان کشورهای اسلامی حرکت خیلی به جایی بود و زیبا، دو دوره اش هم انجام شد. آن سال حدود هشتصد میلیون تومان بودجه کل برگزاری مسابقات بود. در آن زمان می دیدم که این دوره مسابقات چه حرکتی می توانست ایجاد کند و نائب رئیس بانوان در گذشته حضور پر رنگی در فدراسیون داشت. این خروجی توانست برای ما داوران مربیان و هر آنچه که صحنه ورزش به آن احتیاج دارد را به صورت مجزا برای بانوان فراهم کند.

وی معتقد است: اگر از ورزش صحنه بروزش را بگیریم چیزی از آن باقی نمی ماند. اگر بانوان بتوانند آن دوره مسابقات بانوان کشورهای اسلامی را دوباره احیا کنند کمک خیلی زیادی می تواند بکند.

معماری در بخشی دیگر از گفت و گوی خود عنوان کرد: در خصوص قوانین و مقرراتی که ورزش در مجلس لازم می داند به صورت مصوبه داشته باشد کار بسیار راحت است. به راحتی می شود با تشکیل یک اتاق فکر و جلساتی پیش نویس های لازم را در قالب پیش نویس لایحه تقدیم وزیر کرد و وزیر هم پیش نویس را به هیئت دولت می برد و آنجا مصوبه هیئت دولت می شود و این لایحه به مجلس می رود و در نوبت تصویب قرار می گیرد. اصلاحات ساختاری یکی از کارهایی است که می تواند به حوزه ورزش بانوان کمک کند ولی تغییرات دیگری هم طبیعتا لازم داریم.

او در پایان اظهار داشت: فدراسیون ها خیلی راحت می توانند با حکم وزیر و توجه به اساسنامه ای که فدراسیون های جهانی دیکته می کنند و فدراسیون های ملی باید دنبال کنند رو به بحث اصلاح ساختاری بروند. استقلال فدراسیون ها از بدنه دولت و از وزارت ورزش کمک موثری می کند. آنها به وجود آمدند که زیرمجموعه فدراسیون های جهانی خودشان باشند و ما باید وزارت ورزش را فقط یک نهاد نظارتی و حمایتی ببینیم.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش