صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

محمودی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، فوتبال ایران را در حالت ورشکستگی قرار داده گفت: باشگاه های ایران صرف نظر از کمک دولتی ورشکسته شده و سرمایه گذاری در آن توجیه اقتصادی ندارد.

برنامه "ورزش بدون ویرایش" با موضوع دلالی در فوتبال ایران با حضور محمد کاظم اولیایی مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران و ارتباط تلفنی با دکتر مهدی محمودی مسئول حرفه ای سازی باشگاه ایران در اتحادیه فوتبال ایران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران با انتقاد از اینکه جایگاه مناسبی برای فوتبال حرفه ای در ایران تعریف نشده افزود: فوتبال ایران با کشورهای توسعه یافته در این حوزه قابل مقایسه نیست چراکه ما فوتبال آماتور، حرفه ای و ورزش همگانی را در ایران مخلوط کرده و نام آن را فوتبال گذاشتیم.

اولیایی با تصریح بر نبود زیرساخت های لازم در جهت ایجاد فوتبال حرفه ای گفت: کشورهای توسعه یافته از ورزش حرفه ای درآمدزایی می کنند اما ما فاقد قوانین مصوب و بسته حمایتی برای این کار هستیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر وزارت ورزش تشکیلات مفصلی را برای استعدادیابی فراهم کرده اما چه کسی این استعدادها را رشد می دهد؟ اعتبارات عمرانی ورزش به وزارت ورزش داده می شود اما وزارتخانه اجازه استخدام نیرو برای اداره ندارد.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران اولین زیرساخت فوتبال حرفه ای را باشگاه معرفی کرد و گفت: ما باید باشگاه های مختلف را به هیئت امنا و قهرمان واگذار کنیم اما متاسفانه دولت همه کاره ورزش اعم از مسائل عمرانی، اداره قهرمانی و اداره حرفه ای شده است.

اولیایی در ادامه، عنوان کرد: یکی از بزرگترین ایرادات فدراسیون فوتبال این است که دخل و خرج آن با هم نمی خواند. به عبارتی، باشگاه ها مسئول خرج هستند اما درآمد آنها از محل دیگری تأمین می شود.

وی با تاکید بر لزوم خصوصی سازی در این حوزه تأکید کرد: وزیر ورزش از اختیارات خود استفاده و شرکت "پیشکسوتان کهن پرسپولیس" را به اعضای مجمع اضافه کند.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران یادآور شد: مرکز پژوهش های مجلس پنج راهکار برای خصوصی سازی از جمله اجاره به شرط تملیک، مدیریت پیمان و واگذاری از طریق بورس را ارائه کرده اما مجلس برخلاف آن را تصویب کرد.

اولیایی با اشاره به تعریف "قانون تجارت" از هیئت مدیره گفت: سهامداران هیئت مدیره را قرار می دهند تا به جای آنها برای بودجه و هزینه و درآمد طرح برنامه ریزی و مدیرعامل نیز مصوبات را اجرا کند اما ما در تشکیلات برنامه ریزی اول مدیرعامل را منصوب می کنیم و بعد از آن مهره ها را می چینیم.

در ادامه "ورزش بدون ویرایش" از رادیو گفت و گو، محمودی بیان کرد: ما قوانین صدور مجوز حرفه ای باشگاه ها را جلوتر از کره جنوبی و چین نوشتیم و در سال اول اجرا، 18 باشگاه مجوز حرفه ای گرفتند. ژاپن نیز همین تعداد را گرفت اما امروز آنها به 45 باشگاه رسیده اند و ما به هفت باشگاه تقلیل یافته ایم.

وی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، فوتبال ایران را در حالت ورشکستگی قرار داده گفت: طبق " قانون تجارت" اگر بنگاهی دو سال پی در پی زیان ده باشد در آستانه ورشکستگی است لذا باشگاه های ایران صرف نظر از کمک دولتی ورشکسته شده اند و سرمایه گذاری در فوتبال ایران توجیه اقتصادی ندارد.

مسئول حرفه ای سازی باشگاه ایران در اتحادیه فوتبال با بیان اینکه باشگاه ها در ایران برای به نتیجه رسیدن از ایجنت ها و کارگزاران استفاده می کنند افزود: بخشی از سهم بازار به ایجنت ها تعلق گرفته چراکه نقش موثری در نقل و انتقالات دارند و به صورت گروه فشار عمل می کنند.

محمودی با اشاره به اینکه برخی باشگاه ها در دنیا در بورس فعال اند و به صورت شرکت خصوصی اداره می شوند گفت: در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه، بزرگ ترین بنگاه کاریابی خود دولت است و با نزدیکی به دولت می توان کار پیدا کرد.

مسئول حرفه ای سازی باشگاه ایران در اتحادیه فوتبال یادآور شد: دولت 500 تا 600 میلیارد تومان در فوتبال هزینه می کند تا برخی دوستان و آشنایان را در هیئت مدیره باشگاه ها بگذارد و هر سال هم تغییر می دهد. این دولتی بودن فشاری و فساد بزرگی در فوتبال ایران است زیرا هیئت مدیره های ناکارامدی را تشکیل می دهد

مرتبط با این خبر

  • واکاوی دلالی در فوتبال ایران در ورزش بدون ویرایش