ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

رئیس كمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشكی ورزشی اعلام كرد: کاهش شدید تعداد دوپینگ های ناآگاهانه

سعیدی از کاهش شدید تعداد دوپینگ ناخواسته خبرداد و گفت: امروزه عمده ورزشکاران به دلیل ارائه آموزش های لازم آشنایی کاملی با مقوله دوپینگ دارند.

1398/06/24
|
11:32

برنامه "ورزش بدون ویرایش" با موضوع دوپینگ در ورزش ایران و غفلت از آن با حضور دکتر رضا سعیدی رئیس کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی از شبکه رادیویی گفت وگو پخش شد.

سعیدی در مصاحبه با رادیو گفت وگو بیان کرد: مقوله مبارزه با دوپینگ حلقه های مختلفی را در بر می گیرد که عبارت اند از آموزش، مقابله، مسائل حقوقی، محرومیت ها و مجازات و اصلاح فرهنگ جامعه ورزشی کشور.

وی آموزش و فرهنگ سازی در میان ورزشکاران را مهم ترین رکن در حوزه پیشگیری خواند و گفت: بسیاری از ورزشکاران در دهه 80 اطلاعات چندانی از دوپینگ نداشتند و تعداد دوپینگ های ناخواسته زیاد بود اما امروزه با ارائه آموزش های لازم، عمده ورزشکاران با مقوله دوپینگ آشنایی کامل دارند و تعداد دوپینگ ناخواسته به شدت کاهش یافته است.

رئیس کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی با تأکید بر اینکه فرهنگ سازی در حوزه مبارزه با دوپینگ صرفاً از عهده یک ارگان و سازمان مانند ایران نادو، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ یا فدراسیون پزشکی ورزشی به تنهایی ممکن نیست افزود: تمام ارکان جامعه ورزشی باید دست به دست هم داده و در این خصوص فرهنگ سازی کنند.

سعیدی ادامه داد: تمام سعی ما این است که دانش را به باور در افراد تبدیل کنیم، مشکل این است که دانش ورزشکاران در این حوزه هنوز به باور تبدیل نشده و اعتقاد کافی به عوارض داروها ندارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کتاب مرجع ایران در حوزه مقابله با دوپینگ، آئین نامه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ است گفت: در صفحه نخست این آئین نامه ذکر شده که علت مبارزه با دوپینگ، در تضاد بودن دوپینگ با روح ورزش است و این نشان می دهد که دوپینگ یک پدیده شوم اخلاقی است.

رئیس کمیته خدمات درمانی فدراسیون پزشکی ورزشی یادآور شد: بخش عمده ای از نمونه های مثبت در سال 1397 در ایران نادو، مربوط به استروئیدهای آنابولیک بود و این یعنی دوپینگ به صورت آگاهانه و خواسته صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه هنوز جایگزین دوپینگ برای قهرمان شدن ورزشکار در مسابقه نداریم گفت: این موضوع به مربیان بدنسازی و مربی ورزش حرفه ای نیاز دارد تا دوپینگ قانونی (افزایش عملکرد مجاز) را به او یاد دهند.

سعیدی در خاتمه مطرح کرد: تعامل هرچه بیشتر روسای فدراسیون های ورزشی به ویژه المپیکی با فدراسیون پزشکی ورزشی میزان ابتلا به دوپینگ را کمتر خواهد کرد.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش