ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

كاظم اولیایی: تهیه طرح جامع نظام باشگاه داری شرط خصوصی سازی است

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران آزادسازی و تجاری سازی باشگاه استقلال و پرسپولیس از سوی دولت و تهیه طرح جامع نظام باشگاه داری را از مقدمات ضروری برای خصوصی سازی عنوان کرد.

1399/01/31
|
08:15
|

برنامه "ورزش بدون ویرایش" با موضوع خصوصی سازی باشگاه استقلال و پرسپولیس و در ارتباط تلفنی با کاظم اولیایی مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

اولیایی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: باشگاه ها از سال 1368 به عنوان کارمندان دولت به صورت آماتور اداره می شدند تا اینکه موسسه فرهنگی ورزشی استقلال ایران به شماره 4047 در شرکت ها ثبت شد.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران افزود: سیاه کاری ها در این دو باشگاه و شروع تحقیق و تفحص ها از زمانی شروع شد که دولت این دو باشگاه را دولتی اعلام کرد و مدیران این دو هم مستقیماً از سوی روسای تربیت بدنی و وزرا انتخاب شدند.

وی تصریح کرد: تجربه در دنیا ثابت کرده که دولتها نه باشگاه دار خوبی اند و نه صنعت کار و نه بنگاه دار خوبی بلکه ناظر و برنامه ریز هستند و مجری باید بخش خصوصی باشد.

اولیایی با اشاره به وجود اشکالات قانونی در این خصوص همچون کور کردن محل های درآمدزایی باشگاه به ویژه " حق پخش" توسط مجلس گفت: مجلس شورای اسلامی قبل از ارائه طرح جامع نظام باشگاه داری در حوزه درآمدزایی تصویب کرده که هیچ وجهی از سوی دولت نباید به باشگاه داری تخصیص داده شود و از طرف دیگر باشگاه را در زیرمجموعه دولت تعریف می کند و اصرار هم دارد که اینها دولتی اند!

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران یادآور شد: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی چهار راهکار برای خصوصی سازی باشگاه استقلال و پرسپولیس ارائه کرده اما چرا نمایندگان فقط این موضوع را مطرح می کنند که خصوصی سازی در کشور ما جواب نداده است؟!

وی با تأکید بر لزوم اجرایی شدن ماده 141 "قانون تجارت" درباره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: طبق گفته دکتر صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی این دو باشگاه چندین برابر سرمایه خود را بدهکارند و باید منحل شوند اما برای افزایش سرمایه باشگاه نیز پیشنهاد شده که باشگاه "مرغوبکار" به استقلال داده شود.

اولیایی ضمن اشاره به اینکه باشگاه استقلال اموال زیادی دارد از مجلس نیز درخواست کرد که به "باشگاه مرغوبکار" مراجعه و بررسی کند که آیا این باشگاه به جز یک پارکینگ مستهلک مملو از ماشین های قراضه و بدون سند و موقعیت ورزشی چیز دیگری هم دارد؟! روغن ریخته شده را که نذر امامزاده نمی کنند.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران مطرح کرد: تا زمانی که ما طرح "نظام جامع باشگاه داری" را نداشته باشیم و زمینه های درآمدزایی باشگاه ها را تعریف نکنیم خصوصی سازی این دو باشگاه مفید نخواهد بود.

اولیایی با اذعان به نبود مدیران حرفه ای و دلسوز و متعهد و پاسخگو در این دو باشگاه گفت: متاسفانه این مدیرانِ بدون صلاحیت و متخصص را دولت تعیین می کند و مشکلاتی نظیر بدهی ها نیز ناشی از همین مسئله است.

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تهران آزادسازی و تجاری سازی این دو باشگاه از سوی دولت و تهیه طرح جامع نظام باشگاه داری را از مقدمات ضروری برای خصوصی سازی برشمرد و بر توجه به آن ها تأکید کرد.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش