ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

مسئول كمیته فنی شنا: هزینه های بالا شنا را به یک رشته لوکس تبدیل کرده است

کرمی معتقد است اداره شدن اماکن ورزشی توسط بخش خصوصی و افزایش مبلغ بلیت استخرها باعث شده است شنا به یک ورزش لوکس تبدیل شود.

1396/04/18
|
16:30
|

فرشاد کرمی مسئول کمیته فنی شنا در فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در مصاحبه با برنامه " ورزش بدون ویرایش" رادیو گفت و گو درباره اهمیت رشته شنا اظهار داشت: شنا ورزشی مفرح و ضروری است. بیشتر افراد تابستان ها به سراغ شنا می آیند و از آن به عنوان آب تنی یاد می کنند.

هنوز شنا به عنوان یک ورزش شناخته نشده است. امروز تعداد استخرها در کشور زیاد است اما خانواده ها برای استفاده از استخرها باید هزینه های زیادی پرداخت کنند. این موضوع تا جایی پیش رفته است که شنا به یک ورزش لوکس در میان مردم تبدیل شده است.

وی ادامه داد: دو سال گذشته تفاهم نامه ای میان فدراسیون شنا، شورای عالی استان ها و شهرداری برای توسعه شنا در بخش همگانی و قهرمانی شکل گرفت. هم فدراسیون و هم شهرداری تعهداتی به یکدیگر دادند. اما متاسفانه نتوانستیم از این طرح بازخوردی بگیریم که لازم است این موضوع بررسی شود.

کرمی افزود: شهرداری از ارگان هایی است که نقش بسیار پررنگی در توسعه ورزش همگانی دارد. در کشورهای توسعه یافته اماکن ورزشی شهرداری ها و ارگان های دولتی در توسعه ورزش نقش اساس دارند و به صورت غیر انتفاعی اداره می شوند اما در کشور ما طبق ماده 88 اماکن ورزشی به بخش خصوصی اجاره داده می شوند.

بخش خصوصی نیز عمدتا به فکر سود خود است و با گران کردن بلیت ها هزینه های سنگینی را به خانواده تحمیل می کند. بهتر است بُعد مالی را کنار بگذاریم و بیشتر به سلامت توجه کنیم.

مسئول کمیته فنی شنا اضافه کرد: غرق شدن سومین عامل مرگ در جهان است. به همین دلیل فدراسیون جهانی شنا " فینا " با اعلام یک روز به نام روز ورزش های آبی از کشورها خواسته است تا با ارائه برنامه ای به توسعه رشته شنا و کاهش آمار غرق شدگان کمک کنند. در همین راستا فدراسیون روز گذشته جشنواره شنا نونهالان را برگزار کرد.

کرمی درباره سن شروع شنا افزود: در خارج از کشور سن شروع شنا از 8 ماهگی تا 4 سالگی است. در این سنین کودک آب را حس می کند و مهارت های شناور شدن را می آموزد. در کشور ما سن شروع شنا 5-6 سالگی است. این سن، سن مناسبی است چون کودکان تا حدودی متوجه مسائل هستند و به صحبت های مربیان گوش می دهند.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش