ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

پژوهشگر حوزه توسعه ورزش: مدال آوری در المپیک با توان اقتصادی کشورها رابطه مستقیم دارد

شجیع در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: باید بپذیریم یک رابطه میان سرمایه گذاری مالی در ورزش قهرمانی با نتیجه و مدال آوری در المپیک وجود دارد.

1400/05/24
|
10:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه « ورزش بدون ویرایش » با حضور دکتر رضا شجیع، پژوهشگر حوزه توسعه ورزش و در ارتباط تلفنی با مهدی منصرف، کارشناس ورزشهای رزمی به بررسی عملکرد کاروان ورزشی ایران درالمپیک 2020 ژاپن پرداخت.

رضا شجیع در آغاز با تاکید بر این که میان مدال‌آوری کشورها در المپیک و توان اقتصادی آنها رابطه مستقیمی وجود دارد، عنوان کرد: همانطور که در المپیک امسال شاهد بودیم 10کشور برتر المپیک، جزو برترین کشورها از نظر قدرت اقتصادی هم هستند یعنی باید بپذیریم یک رابطه میان سرمایه گذاری مالی در ورزش قهرمانی با نتیجه المپیک وجود دارد.

وی یادآور شد: گرچه در سال‌های اخیر سرمایه گذاری در ورزش رشد قابل توجهی داشته است اما به میزانی نبوده است که بتواند دگرگونی بزرگ در ورزش ایجاد کند. با توجه به اعلام کمیته ملی المپیک، برای آماده سازی ورزشکاران در توکیو 100میلیون دلار هزینه شده است، در حالی که این رقم برای المپیک ریو 26 میلیون دلار بوده است.

این کارشناس مدیریت ورزشی فناوری و پژوهش در ورزش قهرمانی را یکی از عوامل مهم در کسب مدال و موفقیت در المپیک دانست و اظهار کرد: با وجود آن که در بیانیه گام دوم انقلاب، پژوهش و نوآوری به عنوان یک موضوع محوری و شتاب بخش در توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته است اما جایگاه این عنصر در ورزش قهرمانی کشور صفر است.

به گفته شجیع پارادایم مسابقات المپیک در حال تغییر است و به سمت ورزش‌های نوین و پرهیجان با قابلیت اجرا در شهر مانند سخره نوردی، اسکیت برد و... گرایش پیدا کرده است، در حالی که این رشته جایگاه آنچنانی در ایران ندارند.

وی از مشکلات مدیریتی در ورزش کشور انتقاد و تاکید کرد: متاسفانه مجامع فدراسیون‌های ما که باید چکیده ورزش کشور باشد توسط افراد خاصی انتخاب می‌شود که خود آنها مجمع را طراحی می‌کنند و نمی‌توان انتظار داشت از چنین جمعی، شخص شایسته برای مدیریت اقدام کند.

در بخش دیگری از این برنامه رادیو گفت‌وگو، مهدی منصرف به ناکامی بازیکنان رزمی کار کاروان ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه پس از آن که روش کسب سهمیه در رشته‌های رزمی تغییر کرد، مدال آوری در رشته تکواندو کاهش پیدا کرد و در حال حاضر نزدیک به 8سال است که این ورزش افت شدیدی داشته است.

وی با تاکید بر این که افزایش مدال آوری در ورزش‌های رزمی نیازمند کار و تلاش بیشتر است، اظهار کرد: متاسفانه بعد مسافت و افزایش نرخ ارز فرصت شرکت در تورمنت‌های کشورهای مختلف را گرفته است، به طوری که بانوان ما از المپیک پیشین تا رقابت‌های توکیو تنها در دو تورمنت شرکت داشته‌اند که آن هم در ترکیه بوده است.

این کارشناس ورزش‌های رزمی خاطرنشان کرد: مشکلاتی که برای اعزام بازیکنان به کشورهای مختلف وجود دارد در ناکامی کسب سهمیه المپیک هم تاثیر گذار بوده است.

منصرف درباره لیگ رده پایه ورزش‌های رزمی گفت: برای رده نونهالان و خردسالان لیگ وجود دارد که برخلاف همیشه که لیگ برای ارتقای ورزش مفید است، این رقابت‌ها آسیب زاست چرا که افراد در سنین رشد به دلیل نتیجه گیری بهتر، وادار به کاهش وزن چشمگیر می‌شوند و در نتیجه رشد خوب و آینده ورزشی درخشانی نخواهند داشت و خیلی زود از ورزش کناره گیری می‌کنند.


دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش