ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

كارشناس كشتی: کشتی باید وارد طبقه متوسط و دانشگاه‌ها شود

جعفری در رادیو گفت‌وگو مطرح کرد: برای آن که بتوانیم در آینده کشتی جهان جایگاهی داشته باشیم باید این ورزش را به دانشگاه‌ها و قشر متوسط جامعه وارد کنیم.

1400/07/18
|
10:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ وحید جعفری، کارشناس کشتی با حضور در برنامه « ورزش بدون ویرایش » به بررسی عملکرد تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در مسابقات جهانی نروژ پرداخت.

جعفری با بیان این که موفقیت امروز کشتی گیران ایرانی در مسابقات جهانی حاصل عملکرد درست فدراسیون پیشین است، اظهار کرد: در فدراسیون جدید با حضور علیرضا دبیر همدلی فوق العاده‌ای به وجود آمد تا شکستی که در المپیک برای ورزش ملی ما به وجود آمد جبران شود.

وی افزود: گرچه غلام محمدی در المپیک نتیجه مطلوب نگرفت اما ایشان مربی بوده که همواره در کنار کشتی ایران بوده است و شاگردان او در مسابقات جهانی خوش درخشیده‌اند.

این کارشناس کشتی درباره عملکرد علیرضا دبیر گفت: دبیر قهرمان المپییک است که اعتبار خود را برای پیشرفت کشتی کشور گرو گذاشته است و بدون شک فدراسیون تحت مدیریت او منتقدهایی دارد که اگر اشتباه کند به سرعت انتقاد می‌کنند.

* برتری کشتی آزاد نسبت به فرنگی در دنیا

جعفری به وضعیت کشتی فرنگی اشاره کرد و گفت: موضوع علاقه کشورها به کشتی آزاد و فرنگی در میان نیست، بلکه بحث بر سر سطح این دو است. فاصله مشهودی میان این دو نوع از نظر رقابت وجود دارد یعنی رقابت‌ها در کشتی آزاد بسیار فشرده و سنگین است. از سوی دیگر سطح کیفی کشتی فرنگی نسبت به دهه‌های گذشته افت کرده است تا جایی که احتمال حذف آن در رقابت‌های المپیک وجود دارد.

وی، آینده کشتی جهان را از آن امریکایی‌ها دانست و اظهار کرد: این کشور کشتی را وارد طبقه متوسط جامعه و حتی کالج‌های خود کرده است؛ چیزی که در کشور ما یا روسیه دنبال نمی‌شود و موجب شده است جمعیت کشتی گیران روز به روز کاهش یابد.

* نقش افراد گمنام در موفقیت کشتی گیران

این تحلیلگر ورزش کشتی در ادامه سخنان خود در رادیو گفت‌وگو به حضور افراد خبره در فدراسیون کشتی اشاره کرد و گفت: این کارشناسان با طراحی تمرینات و آنالیز نقش بسیار مهمی در موفقیت امروز کشتی گیران دارند و رئیس فدراسیون و سرمربی تیم در صورت صلاحدید از آنها نام خواهند برد.

جعفری در واکنش به گفته یک کارشناس مبنی بر این که کشتی گیران مطرح و پرآوازه در مسابقات نروژ حضور نداشتند، گفت: شاید این موضوع برای کشتی فرنگی صادق باشد اما در کشتی آزاد شاهد حضور ورزشکارانی مانند دیوید تیلور، اسنایدر و... بودیم که از مدال آوران المپیک بودند.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش