ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

یك مدیر ورزشی: جامانده‌های هیئت دولت، پست مدیریتی در ورزش می‌گیرند

مرادی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در بیشتر دوره‌ها آنها که از قطار هیئت دولت جا مانده بودند، در سازمان تربیت بدنی دیروز و وزارت ورزش امروز به مدیریت رسیدند.

1400/08/30
|
12:01
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ وحید مرادی، رئیس پیشین فدراسیون شنا، شیرجه و واترپولو کشور و کنفدراسیون شنای آسیا و مشاور عالی اجرایی فدراسیون والیبال با حضور در برنامه "ورزش بدون ویرایش" به آسیب شناسی انتصاب‌های مدیریتی در عرصه ورزش کشور پرداخت.

مرادی درآغاز عنوان کرد: تا زمانی که ما به این موضوع قائل نباشیم که ورزش یک دستگاه تخصصی است، مشکلات مدیریتی به قوت خود باقی خواهد. از همان دوران مدرسه که ورزش به عنوان ساعت تفریح و تعطیلی تلقی می‌شد تا تصمیمات حاکمیتی امروز آن چنان اهمیتی به این موضوع داده نشده است.

وی افزود: به جز در چند دوره که مدیران شایسته به این بخش گمارده شده‌اند، دیگران با عنصر مهم مدیریت و ورزش بیگانه بوده‌اند، در واقع در بیشتر دوره‌ها آنها که از قطار هیئت دولت جا مانده بودند، در سازمان تربیت بدنی دیروز و وزارت ورزش امروز به مدیریت رسیدند.

* تجربه شرط لازم برای مدیر ورزشی

به عقیده رئیس پیشین فدراسیون شنا، اصل کار مدیریت تجربه است و دانش و تحصیلات باید در خدمت آن قرار بگیرد به معنای دیگر شرط لازم برای یک مدیر ورزشی در سطوح بالا، داشتن تجربه و توانایی مدیریت و شرط کافی ورزشی بودن شخص است.

مرادی ادامه داد: نه افرادی که در رشته‌های مدیریتی تحصیلات عالی دارند و نه آنها که در رشته‌های ورزشی به موفقیت رسیده‌اند، نمی‌توانند با تکیه بر توانایی تک بعدی خود مدیر موفقی باشند. گواه این سخن، ضعیف شدن فدراسیون‌هایی بوده است که قهرمانان ورزشی یا مدیران غیرورزشی را برای مدیریت آنها منصوب کرده‌ایم.

* نقصان فرآیند شایسته گزینی در کشور

وی در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر اینکه چه ارگانی باید بر حسن انتصابات نظارت داشته باشد، اظهار کرد: فرآیند شایسته گزینی در کشور دچار نقصان است. همه بخش‌های کشور ادعا می‌کنند که مدیران خود را از شایستگان برگزیده‌اند، در حالی که باید دید جمعی که افراد در آن انتخاب می‌شوند شامل چه افرادی است. در واقع از ظرفیت کشور استفاده نشده است و دایره کوچکی محک زده می‌شود.

مشاور عالی اجرایی فدراسیون والیبال به مدل انتصابی در کشورهای موفق اشاره کرد و گفت: در سیستم‌های موفق، افراد از گذشته کاری خود غربال شده‌اند و در مسیر خود از کارمند ساده به مراتب بالاتر ارتقا یافته‌اند و رسیدن آنها به درجات بالا اتفاقی نبوده است.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش