بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اردن عنوان كرد: تشکیل ائتلاف‌ها و اتحادهای جدید منطقه‌ای و جهانی

فردوسی پور با بیان اینکه شکل جدیدی از اتحادها و ائتلاف ها در سطح منطقه ای در حال انجام است گفت: بر خلاف گذشته کشورهای کوچک از جمله امارات ظرفیت های مناسبی در عرصه بین الملل دارند و رایزنی با آنها ضروری است.

1401/02/28
|
11:04
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص رایزنی های وزیر خارجه ایران با مقامات اماراتی با دکتر مجتبی فردوسی پور، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اردن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فردوسی پور شرکت در مراسم فوت شیخ خلیفه بن زائد رئیس امارات را دلیل سفر وزیر امور خارجه کشورمان به امارات دانست و گفت: بر اساس عرف این کشورها، رئیس متوفی بلافاصله فوت می شوند و مسئله اصلی برای آن ها بیعت است و طبیعی بود که هیئت عالی رتبه دیپلماتیک به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این کشور حضور پیدا کند تا هم تجدید پیمانی برای شروع مناسبات باشد و هم پیام تسلیت و تبریک برای انتساب جدید صورت بگیرد.

وی همچنین به متغیرهای بین المللی و منطقه ای اظهار کرد: شکل جدیدی از اتحادها و ائتلاف ها در سطح منطقه ای در حال انجام است و اتحادهای قدیمی، کارایی و کیفیت خود را از دست داده اند. اتحادهای جدید متناسب با متغیرهای بین المللی از جمله وضعیت برجام، تغییرات در کاخ سفید و تغییر رویکرد آمریکا از غرب آسیا به شرق چین و همچنین بحران جنگ اوکراین و اثرگذاری روی انرژی شکل می گیرد.

سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اردن در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو بر ضرورت رایزنی های جدید در پی تغییرات در دنیا و منطقه، میان کشورها از جمله ایران و امارات تاکید و بیان کرد: رویکرد کشورها نسبت به تحولات بین المللی در فضایی جدید در حال تعریف است.

وی افزود: سیاست های دولت سیزدهم با رویکرد توجه به همسایه و ارتباط گسترده و منجسم در این حوزه است. بخش مهمی از همسایگان ایران را کشورهای حاشیه خلیج فارس تشکیل می دهند و طبیعتا باید با آن ها در حوزه های مختلف از جمله مباحث امنیتی و انرژی تعامل داشته باشیم. در سفر اخیر امیر قطر به ایران نیز بحث عمده گفتگوها درباره حوزه انرژی و تشریک مساعی ایران در حوزه جنوبی خلیج فارس برای ایجاد کریدور امن صادرات گاز به حوزه اروپایی است.

فردوسی پور با تصریح بر اینکه بر خلاف گذشته چیزی به نام کشورهای کوچک وجود ندارد گفت: این کشورها نیز ظرفیت های ویژه ای در حوزه بین المللی دارند. از سوی دیگر شاهد تحولات منطقه ای برخی کشورها برای تعامل با رژیم صهیونیستی هستیم که این وضعیت نیز باید به صورت محدود و کنترل شده در بیاید. با توجه به اینکه امارات در این زمینه پیشگام بود، این تهدید وجود داشت که نقش اسرائیل در وضعیت امنیتی منطقه پر رنگ شود و لازم است رایزنی ها به صورت تنگاتنگ انجام شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی