بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل منطقه: علی رغم تلاش آمریکا و عربستان، حزب الله از بالاترین حمایت مردمی برخوردار است

رویوران ضمن اشاره به تلاش آمریکا و عربستان برای شکست حزب الله لبنان در انتخابات پارلمانی بیان کرد: نتایجی که به صورت رسمی از وزارت کشور لبنان اعلام شد نشان داد که مقاومت در لبنان و حزب الله از بالاترین حمایت ممکن از طرف مردم برخوردار است.

1401/02/28
|
12:07
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص نتایج انتخابات پارلمانی در لبنان با حسین رویوران، کارشناس مسائل منطقه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حسین رویوران با اشاره به اینکه انتخابات پارلمانی لبنان پس از حوادث بسیار بزرگ در این کشور انجام شد، گفت: انفجار بیروت، ورشکستگی بانک ها، ناپدید شدن نزدیک به 50 میلیارد دلار پس اندازهای بانکی و آغاز یک بحران گسترده معیشتی، مسائلی بودند که انتخابات لبنان در پی آن انجام شد.

وی با بیان اینکه آمریکا و عربستان سرمایه گذاری وسیعی علیه لبنان انجام دادند، اظهار کرد: معاون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد در فضای سازمان های مردم نهاد، نزدیک به هفت میلیارد در لبنان هزینه کرده ایم. عربستان سعودی که اساسا رابطه اش را با لبنان قطع و اعلام کرد تا زمانی که حزب الله در قدرت است، رابطه خود را برقرار نخواهد کرد اما ناگهان سفیر خود را به لبنان باز گرداند و با ریخت و پاش های مالی زیاد تلاش کرد حزب الله را شکست دهد.

این کارشناس مسائل منطقه در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو درباره نتایج انتخابات لبنان بیان کرد: نتایجی که به صورت رسمی از وزارت کشور لبنان اعلام شد نشان داد که مقاومت در لبنان و حزب الله از بالاترین حمایت ممکن از طرف مردم برخوردار است. کل نمایندگان شیعه لبنان 27 کرسی در اختیار دارند که حزب الله و جنبش امل، تمام این کرسی ها را به دست آوردند و این نشان دهنده اجماع شیعیان در حمایت از مقاومت است.

وی افزود: در برآیند کلی، حزب الله 62 کرسی از 128 کرسی به دست آورد در حالی که رقبای حزب الله که دنبال خلع سلاح این گروه هستند، 42 کرسی به دست آوردند. در این انتخابات افراد مستقل رای آوردند که 12 نفر هستند. در انتخابات قبلی دو ائتلاف سیاسی هشت مارس به رهبری حزب الله و 14 مارس به رهبری حریری و جریان المستقبل شرکت کردند اما انتخابات اخیر دو قطبی نیست.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی