بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس كمیسیون امور داخلی كشور و شوراهای مجلس: آراء و نظرات نمایندگان در مجلس شورای اسلامی شفاف می‌شود

محمدصالح جوکار درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس گفت: آرای موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای‌گیری شرکت نکنند باید در سامانه ای که برای آن در نظر گرفته شده است بارگذاری شود.

1401/02/29
|
20:04
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تصویب ماده سه طرح دو فوریت شفافیت قوای سه گانه با محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد صالح جوکار مجلس یازدهم را به مطالبات مردم پاسخگو دانست و گفت: یکی از مهم ترین مطالبات مردم شفاف بودن آرای نمایندگان است و در این راستا طرحی با عنوان شفافیت آرای نمایندگان به صحن مجلس آمد که با اختلاف سه رای، تصویب نشد و به کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس بازگشت تا اصلاحاتی روی آن صورت بگیرد.

وی افزود: در حین این روند، نمایندگان طرح دو فوریتی را مصوب کردند مبتنی بر اینکه تمام قوای سه گانه، نهادها و دستگاه ها نیز باید شفافیت در تصمیم گیری داشته باشند. دو فوریت این طرح در صحن مجلس رای آورد و به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها بازگشت تا جزئیات آن نیز مشخص شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه طرح شفافیت قوای سه گانه پنج ماده دارد، اظهار کرد: در ماده نخست، مشمولین این قانون برشمرده شده است که از دستگاه های مختلف دولتی تا هیئت وزیران و همچنین نهادهای عمومی خدمت رسانی به مردم، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا، شورای اداری و شورای برنامه ریزی را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه در ماده دوم طرح، به اطلاعات و داده هایی که باید به صورت شفاف برای مردم بیان شود پرداخته است، بیان کرد: مباحث مالی از جمله حقوق و مزایای مدیران، منابع مالی، نوع هزینه ها و تسهیلاتی که توسط بانک ها به بخش خصوصی داده می شود شامل این ماده می شود.

صالح جوکار ماده سه را مختص مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و عنوان کرد: طرح ها و لوایحی که بین مجلس و شورای نگهبان اختلاف وجود دارد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می شود، باید شفاف شود.

وی درباره شفافیت آرای نمایندگان مجلس نیز گفت: جلسات علنی مجلس و جلسات کمیسیون های تخصصی مجلس باید به صورت شفاف بارگذاری شود. آرای موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای گیری شرکت نکنند باید در سامانه ای که برای آن در نظر گرفته شده است بارگذاری شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره شفافیت قوه قضائیه در طرح مجلس بیان کرد: تمام احکام قطعی قوه قضائیه و نه بدوی، باید به صورت شفاف مطرح شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی