بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

دكتر حسن هانی زاده : لیبی بعد از سرنگونی قذافی به کانون حضوراسلام گرایان سلفی تبدیل شد

یک کارشناس مسائل خاورمیانه، با اشاره به درگیری هایی که در شرق لیبی بین گروه‌های فعال در این کشور و داعش ایجاد شده است، تصریح کرد: در حال حاضر گروه تروریستی داعش در شرق لیبی حضوری فعال دارد و به نظر می رسد که هدف آنها از حضور در آن منطقه ارس

1396/07/12
|
14:58


حسن هانی زاده، در مصاحبه با برنامه « بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه بعد از سقوط رژیم قذافی در لیبی، گروه‌های مختلفی در این کشور فعال شدند و اکنون یک دولت واحد در این کشورحاکم نیست، اظهار کرد: یکی از گروه های فعال در این منطقه جریان ملی – نظامی به رهبری خلیفه «خفتر» است. او از نظامیان قدیم لیبی است که مورد حمایت آمریکایی ها است.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از جریانهای فعال در لیبی گروه تروریستی داعش است، افزود: داعش در شرق لیبی حضور پررنگ دارد. در این منطقه کشتارهای وسیعی انجام داده و بسیاری از خارجی های مقیم لیبی توسط این گروه کشته شده‌اند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه به نظر می رسد یکی از اهداف اصلی داعش از حضور در شرق لیبی این است که گروه های تروریستی را از طریق دریای مدیترانه و ساحل لیبی به ایتالیا و اروپا اعزام کند، تصریح کرد: ناتو و همچنین آمریکایی ها برای سرکوب این تروریست‌ها اقدامات زیادی انجام داده‌اند ولی تاکنون به موفقیت چندانی دست پیدا نکرده‌اند.

هانی زاده با اشاره به اینکه یکی دیگر از گروه های فعال در لیبی اخوان المسلمین است، افزود: البته با شکست اخوان المسلمین در مصر این گروه در لیبی نیز منزوی شده و نقش چندانی در تحولات این منطقه ندارند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه بخش هایی از لیبی بعد از سرنگونی قذافی به کانون حضور اسلام گرایان سلفی تبدیل شده است، اظهار کرد: داعش با استفاده از ناامنی ها ودرگیری ها در این کشور، شرق لیبی را در اختیار گرفته است و به طور کلی می توان گفت اکنون وضعیت لیبی غیرشفاف است و هیچ شخصی وجود نداردکه بتواند امنیت پایدار در این منطقه ایجاد کند.

هانی زاده با تاکید بر اینکه فضای لیبی قبیله‌ای است وآنها در درگیریهای نظامی در این منطقه نقش دارند ،خاطر نشان کرد: آمریکایی ها تلاش می کنند که خلیفه خفتر را در لیبی مستقر کنند و در همین چارچوب اقداماتی را برای پاکسازی شرق لیبی از حضور داعش انجام داده‌اند ولی علیرغم حمایتهای ناتو آنها در انجام این عملیات موفق نبوده‌اند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی