بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس بیان كرد: برای بهره برداری از امکانات بانکی دنیا باید شرایط FATF را بپذیریم

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر بخواهیم در سیستم بانکی بین المللی عمل کنیم و از امکانات بانکی دنیا بهره برداری کنیم، باید شرایطی که در چارچوب FATF مطرح کنند را بپذیریم.

1397/02/18
|
14:15
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع FATF و با حضور دکتر مرتضی صفایی نطنزی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

مرتضی صفایی نطنزی در آغاز با اشاره به تصویب قانون پولشویی در سال 86، گفت: آن زمان هم نگرانی ها در خصوص این قانون وجود داشت اما در نهایت قانون ملی پولشویی در ایران به تصویب رسید.

وی درباره مباحث مطرح شده در خصوص FATF، عنوان کرد: این قانون پس از برجام که رفع تحریم ها را به دنبال داشت در حال بررسی است و شبکه بین المللی بانکی به صورت یک تشکل غیر دولتی و غیر رسمی، تشکیلاتی را درست کردند و بین خودشان قرارهایی را گذاشته اند که به آن پایبند هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در سیستم بانکی بین المللی عمل کنیم و از امکانات بانکی دنیا بهره برداری کنیم، باید شرایطی را که در چارچوب FATF مطرح می کنند، بپذیریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه ایران تا پیش از این جزو کشورهایی بود که جزو لیست سیاه بودند، گفت: نزدیک به چهل مورد را برای پیوستن ایران به این معاهده بین المللی ارائه دادند که تعدادی از آنها را سیستم بانکی کشور پاسخگو بود اما چند مورد نیز نیازمند قانون بود و یکی یکی در مجلس مورد تصویب قرار گرفت که پیوستن به قرارداد پالرمو و ممنوعیت تامین مالی تروریسم یکی از آنها بود.

وی اضافه کرد: بعد از برجام ایران از لیست سیاه خارج شد با این شرط که در یک بازه زمانی نقایص را رفع کند که تعدادی از آنها رفع شد و تنها چهار مورد باقی مانده است که تحت عنوان لایحه ای از سوی دولت به مجلس آمده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی