بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسایل غرب آسیا: اظهارات دبیر کل جدید سازمان ملل نسخه ای بدون دارو است

کارشناس مسایل غرب آسیا رفتارهاو اظهارات دبیر کل جدید سازمان ملل را منفعلانه و بی خاصیت دانست و گفت: راه چاره فقط ورود قاطعانه شورای امنیت سازمان ملل متحد در جهت تنبیه عملی اسرائیل است.

1397/03/28
|
12:00
|

برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت و گو با موضوع هشدار سازمان ملل، غزه در شرایط جنگ تمام عیار و با حضور دکتر حسین حاجی کارشناس مسایل غرب آسیا روانه آنتن شد.

حسین حاجی با اشاره به اظهار ات دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص غزه و ابراز نگرانی از وقوع جنگی تمام عیار در این منطقه گفت: نکاتی که دبیر کل سازمان ملل متحد در چند روز گذشته از بحران های بسیار خطرناک و خطرآفرین در فلسطین عنوان کردند، نشان از تحریم های همه جانبه اسرائیل علیه مردم مظلوم غزه است که از سال 2000 شروع شده است اما این تحریم ها از انتخابات پارلمانی سال2006 در جریان است که منجر به دولت مستقل فلسطینی شد.

وی از غزه به عنوان یک زندان بدون سقف نام برد و اظهار داشت: امروز متاسفانه باریکه غزه با بیش از 2 میلیون جمعیت که شبیه یک زندان بدون سقف می باشد و در سخت ترین و هولناک ترین شرایط بحران حاصل از تحریم ها و محاصره قرار گرفته، فقدان آب شرب بهداشتی، قطعی برق، نبود کمترین امکانات درمانی و بهداشتی، بمباران های مکرر هواپماهای رژیم صهیونیستی و فشار همه جانبه از باریکه غزه آتش و خون سخته است.

کارشناس مسایل غرب آسیا ضمن ستایش از اظهارات دبیر کل سازمان ملل در خصوص غزه، در عین حال ابراز داشت: اما همه این جنایت ها بر اساس اصول قواعد عامره سازمان ملل متحد و شورای امنیت، دقیقا از مصادیق بارز و مبرهن و مسلم جنایت علیه بشریت است.

وی متذکر شد: سخنگوی دبیر کل در چند روز گذشته پیرامون جنایت جنگی اسرائیل و مرگ و میر نوزادان و کودکان در نوار غزه، آن هم به علت فقر تغذیه و فقدان بهداشت و درمان سخن گفته است؛ البته واکنش جدیدی نیست و بیش از یک دهه است که آژانس امداد و کار سازمان ملل برای فلسطین اعلام بحران کرده است.

حاجی رفتارهای و اظهارات دبیر کل جدید سازمان ملل را منفعلانه و بی خاصیت و صدور بیانیه های بدون پشتوانه و نسخه های بدون دارو دانست و گفت: چگونه می توان از این همدردی تقریبا توصیه ای زخم های درناک و کهنه مردم ستم زده غزه را التیام ببخشد. راه چاره فقط ورود قاطعانه شورای امنیت سازمان ملل متحد است و تنبیه عملی تجاوز اسرائیل غاصب است.

وی ادامه داد: اما با کمال تاثر و تاسف این اقدام اگر هم توسط بعضی از اعضای شورای امنیت به صورت پیش نویس حمایت از مردم غزه تدوین و ارائه می شود، اما توسط آمریکا این قطعنامه ها و پیش نویس ها وتو می شود. بنابراین تا زمانیکه نهادهای حقوق بشری بحران عدالت و مدیریت وجود دارد، ضمن اظهار تاسف و همدردی کم خاصیت یا بی خاصیت دبیر کل، نمی تواند ضمانت صلح و امنیت برای مردم فلسطین باشد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی