بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس: طرح دو فوریتی مجلس برای پیام رسان های اجتماعی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در مجلس یک طرح دو فوریتی را آماده کرده ایم و هدفش این است که دولت مکلف است پیام رسان های داخلی را تقویت کند و دوم رعایت ورود به حریم شخصی افراد است.

1397/05/03
|
10:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع فیلترینگ تلگرام و با حضور حجت الاسلام احمد سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به وی انتن رفت.

حجت الاسلام احمد سالک با اشاره به فعالیت تلگرام در کشور و تمهیدات لازم برای مقابله با آن گفت: بعد از مدیریت بیگانه در تشکیل بحران های داخلی کشور با استفاده بر موج سواری روی اعتراضات به حق مردم، مسئولین به این فکر افتادند که باید کار جدی را انجام دهند درحالیکه مقام معظم رهبری حدود 10 سال قبل در بحث فضای مجازی، موارد بسیار فراوانی را مطرح کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه برای مهاجرت 45 میلون نفر کاربر ایرانی تلگرام به سوی شبکه های داخلی موانعی بر سر راه بود، عنوان کرد: مهمترین مانع، زیرساخت های موجود داخل کشور بود. اگر زیرساخت های پیام رسان های داخلی آماده نباشد نمی تواند پذیرایی 45 میلیون نفر یا بیشتر از مهاجران را داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: پیام رسان های داخلی نیز نیاز سرمایه برای راه اندازی داشتند که این کار را وزارت ارتباطات عهده دار شد و رقمی ابتدای را در اختیار این پیام رسان ها قرار داد.

وی به کسب و کار و تجارت از طریق تلگرام اشاره کرد و اظهار داشت: در این مهاجرت نیاز بود که زیرساخت متناسب با کسب و کار و تجارت بین المللی فراهم شود تا افرادی که وارد این صحنه می شوند، خسارت نبینند وکارشان تداوم داشته باشد.

حجت الاسلام سالک با یادآوری اینکه اختصاص زمان برای بستن تلگرام، در عین حال حال بیان کرد: به دلایل و مسایل مختلف، نتوانستند آمادگی را برای آن زمان معین که اعلام شده بود، ایجاد کنند تا این مهاجرت صورت بگیرد.

وی در رابطه با تلگرام طلایی و هاتگرام گفت: هاتگرام و تلگرام طلایی به عنوان واسط برای مهاجرت ایجاد شدند و شاید برخی بگویند تلگرام طلایی و هاتگرام همان تلگرام است اما در هر صورت یک واسطه ای نیاز بود تا این مهاجرت صورت بگیرد و تاکنون بالغ بر 25 میلیون نفر به پیام رسان های داخلی مهاجرت کرده اند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطر نشان شد: در جلساتی که در کمیته امنیت فضای مجازی تشکیل شد، قرار بر این شد با سرعت دو کار جدی صورت بگیرد؛ تقویت زیرساخت ها تا بستر مهاجرات فراهم شود و زمانبندی برای هاتگرام و تلگرام طلایی باید در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه از از دولت انتظار داریم تا برای تقویت پیام رسان های داخلی سرعت عمل ببخشد، به اقدامات مجلس نیز اشاره و عنوان کرد: در مجلس یک طرح دو فوریتی را آماده کرده ایم و احتمالا هفته آینده مطرح می شود و هدف این است که دولت مکلف است پیام رسان های داخلی را تقویت کند و دوم رعایت ورود به حریم شخصی افراد است که طبق فتوای مقام معظم رهبری حرام است.

حجت الاسلام سالک افزود: همچنین در کارگروه کمیته فرهنگی که بنده مسئولیتش را بر عهده دارم، قوانینی را برای اداره فضای مجازی و پیام رسان ها تنظیم می کنیم که هم در مورد تقویت این کار و بحث های ایجابی و هم تخلفاتی که صورت می گیرد، ضوابط قضایی را به عنوان ضامن تحقق قانون داریم می بینیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی