بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

دیپلمات باسابقه كشور مطرح كرد: نگاه همسایگان شمالی به دریای خزر بر پایه منافع مشترک است

دیپلمات باسابقه کشور گفت: در حال حاضر کشورها به دریای خزر بانگاهی رقابتی نمی نگرند؛ بلکه بیشتر به صورت یک موضوع منافع مشترک به آن نگاه می کنند.

1397/05/21
|
11:55

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اهداف و رویکردهای سفر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به قزاقستان و با حضور دکتر محمدرضا فرقانی دیپلمات باسابقه کشور به روی آنتن شد.

محمدرضا فرقانی با اعلام اینکه نشست سران حاشیه دریای خزر گفت: این اجلاس پنجمین اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر است.

وی در خصوص اهداف برگزاری این دور از اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر بیان داشت: در این اجلاس قرار است، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر به امضای سران برسد. جزئیات بیشتر پس از امضای سران اعلام خواهد شد.

دیپلمات باسابقه کشور افزود: طی حدود 16 سال گذشته از سال 1381 که اولین اجلاس سران در عشق آباد ترکمنستان برگزار شد، کشورهای حاشیه دریای خزر تاکنون با برگزاری بیش از 51 اجلاس در سطح کارشناسی و وزرا و همین طور 5 اجلاس در سطح سران، به توافقاتی در زمینه های مختلف همکاری رسیدند.

وی با تاکید بر این نکته که قرار نیست در این اجلاس سهم کشورها از دریای خزر مشخص شود، در عین حال گفت: از ابتدا بحثی به عنوان درصد مطرح نبوده و نیست اگرچه در نهایت که کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر مشخص شود، طبیعتا سطح و زیر بستر دریای خزر تقسیم خواهد شد اما بر اساس درصد نخواهد بود بلکه بر اساس توافقاتی است که کشورهای حاشیه دریای خزر بین خودشان به عمل آوردند.

فرقانی با اظهار بر اینکه منافع کشور ها طی 16 سال گذشته در اجلاس های مختلف و در سطوح مختلف بین کشورهای حاشیه خلیج فارس در نظر گرفته شده است، خاطر نشان کرد: در سال های گذشته در زمینه ماهیگیری، شیلات، کشتیرانی و همین طور استفاده از انرژی و حفظ محیط زیست دریای خزر و همکاری و هماهنگی در مبارزه با تروریسم یا پیشامدهای ناگوار و طبیعی توافقات خوبی بین کشورها به عمل آمده و همه اینها دال بر این است که این کشورها این اراده را دارند که بر اساس منافع مشترک و برآوردن منافع مشترک همسایگان کار را پیش ببرند.

وی به پیشنهاد ایران برای ایجاد سازمان همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با تشکیل این سازمان که بیشتر در زمینه اقتصادی مطرح است و مورد استقبال همه قرار گرفته، در حال حاضر دریای خزر حالت رقابت گذشته را ندارد بلکه کشورها بیشتر به صورت یک موضوع منافع مشترک به آن نگاه می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی