صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: سفر ظریف به سوریه ثمره تلاش هایی است که ایران در سوریه انجام داده است. سوریه امروز در حال ورود به مرحله بازسازی است و حضور ایران در این شرایط اهمیت زیادی دارد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سفر وزیر خارجه ایران به سوریه و با حضور مجتبی امانی کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شد.

مجتبی امانی با بیان اینکه سیاست های آمریکا این است که ایران در کشورهای دیگر جاپایی نداشته باشد و نتوانیم روابطی با کشورهای دوست و رقیب برقرار کنیم، گفت: آمریکایی ها از اوایل شروع بحران سوریه در ابتدای سال 90 به دنبال این بودند که ایران را از صحنه مذاکرات سیاسی مربوط به سوریه حذف کنند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو اضافه کرد: در زمان بحران سوریه، اجلاس های مختلفی عموما توسط کشورهای غربی تشکیل شد که ایران به آن دعوت نمی شد و تلاش می شد در این اجلاس مطالبی علیه ایران مطرح شود و کشورمان را به مداخله در امور سوریه متهم کنند اما الان وضعیت متفاوت است و اجلاس هایی که توسط ایران، روسیه و ترکیه برگزار می شود که به طور حتم به صلح در سوریه کمک می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: با وجود آنکه از 80 کشور در سوریه حضور داشتند و حمایت های نظامی زیادی صورت از تروریست ها صورت گرفت و با آنکه در ابتدا می گفتند بشار اسد ساقط و سوریه تجزیه خواهد شد، اما شاهد هستیم تمام آن تحلیل ها اشتباه از آب در آمد و ایران معتقد بود شکست سوری منجر به یک هرج و مرج در منطقه می شود.

وی تصریح کرد: سفر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به سوریه ثمره تلاش هایی است که ایران در سوریه انجام داده است. سوریه امروز در حال ورود به مرحله بازسازی است و حضور ایران در این شرایط اهمیت زیادی دارد. البته قطعا کشورهایی مانند سعودی ها که به بشار اسد اعلام کردند ارتباط با ایران را قطع کن تا کمکت کنیم و اسد درخواست آنها را رد کرد، امروز به دنبال راه های دیگری برای نفوذ هستند و به همین دلیل دوره کنونی پرتحول و مهم است.

امانی دوره کنونی را دوره دوستی عمیق، برادری و همکاری دانست و عنوان داشت: این همکاری باعث حفظ منافع منطقه و جهان اسلام خواهد شد که این می تواند آینده کشورهای منطقه را تضمین کند.

مرتبط با این خبر

  • ابن سینا و ابوریحان چگونه سنگ دانش را در زبان فارسی بنا نهادند

  • نپیوستن به FATF چگونه حلقه تحریم را تنگ تر می کند؟!

  • تبادل نظر ایران و روسیه در مورد مسائل سوریه و لبنان

  • پاکستان همیشه باید در استراتژی بلند مدت ایران مد نظر قرار بگیرد

  • تلاش وزات خارجه برای تسهیل ورود کالاهای ایرانی به بازارهای بین المللی

  • تحریم دکتر ظریف نشانه عجز امریکایی هاست

  • به دنبال گسترش گرایش به سمت دیپلماسی اقتصادی هستیم

  • دیدارکری و ظریف در راستای تامین منافع ملی ایران!

  • قطر و عمان بدانند امریکا پشت همه بحران های منطقه ای است

  • سفر ظریف به ونزوئلا؛ استحکام بخش روابط سیاسی اقتصادی دو کشور