صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت باید عزمش را جزم کند و در اثر فشار نمایندگان و هر فرد دیگری، کلنگی را به زمین نزند و در غیر این صورت باید جذابیتی فراهم کند تا سرمایه گذار را برای تکمیل پروژه جذب کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع واگذاری طرح های نیمه دولتی به بخش خصوصی و با حضور دکتر حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی و دکتر محسن بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محسن بیگلری با اشاره به پروژه های نیمه کاره و حتی رها شده در اقصی نقاط کشور، گفت: بزرگترین مشکلی که برای واگذاری این مراکز و بخش خصوصی وجود دارد، این است که ما باز هم در اینجا دچار بروکراسی سخت اداری هستیم وگرنه اگر این پروژه های ناتمام به بخش خصوصی واگذار شود بسیار با صرفه تر است.

وی خاطر نشان شد: تنها راه برون رفت از این وضعیت، واگذاری به بخش خصوصی است با کم کردن بروکراسی اداری و کمک به سرمایه گذار و نه اینکه شرایط بسیار سختی را برای سرمایه گذار ایجاد کنیم که نتواند سرمایه گذاری کند و هیچ انگیزه ای نداشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: اگر قرار به اتمام کار پروژه ها بود، باید سالیان پیش انجام می شد ولی زمانی که بیشتر بودجه کشور، صرف هزینه های جاری می شود، بودجه آنچنانی برای اتمام 100 هزار پروژه عمرانی نمی ماند.

وی با بیان اینکه دولت باید پروژه های نا تمام را به بخش خصوصی بدهد، پیشنهاد داد: دولت باید تشویق های مالیاتی و وام های تسهیلاتی و ارزان قیمت برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در نظر بگیرد تا این پروژه ها در دو یا سه سال به اتمام برسند.

بیگلری ضمن تائید تحمیل برخی از پروژه ها به دولت توسط نمایندگان مجلس، تصریح کرد: نمایندگان با دیدن شرایطی این خواسته ها را دارند، مثلا بنده در شهر خودم، فرودگاهی را ساختم قطعا شهرهای دیگری که به اندازه جمعیت شهر بنده هستند نیز به دنبال این موضوع می باشند.

وی متذکر شد: به دلیل اینکه دولت به کارهای خودش درست عمل نمی کند و عادلانه برخورد نمی کند، باعث شده تا مطالبات مردم که توسط نمایندگان از دولت خواسته می شود تحت عنوان فشار نمایندگان مطرح شود ولی اگر دولت، برنامه ریزی درستی انجام دهد این مشکلات پیش نمی آید.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: دولت باید عزمش را جزم کند و در اثر فشار نمایندگان و هر فرد دیگری، کلنگی را به زمین نزند و پروژه های ناتمام را به ترتیب اولویت اگر خودش می تواند به اتمام برساند و در غیر این صورت باید جذابیتی فراهم کند تا سرمایه گذار را برای تکمیل پروژه جذب کند.

در ادامه حسین سلاح ورزی در گفت و گو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه حدود 70 هزار پروژه استانی و 6 هزار پروژه ملی وجود دارد که همه به صورت نیمه تمام هستند، این تعداد پروژه ناتمام را حاصل دو تفکر اشتباه نظام فنی و اجرایی که در کشور داشته ایم و نظامی که در سیستم مدیریتی ما وجود داشته، دانست و گفت: نظام فنی و اجرایی ما به این شکل بوده است که پروژه ای تعریف می شده و اعتباری را در ردیف بودجه برایش می گذاشتند و این اعتبار به صورت قطره چکانی تزریق می شده و سپس با توجه به تورم سالیانه، همین بودجه ای که سالیانه می گذاشتند امکان پیشرفت پروژه وجود نداشت.

وی افزود: مشکل دیگر این است که در سطح مدیران استانی، با نگاه جزیره ای این تفکر را داشتند که اگر پروژه ای را کلنگ یا زخمی کنیم بالاخره دولتی می آید و اعتباری می دهد و آن را تکمیل می کند. لذا این حجم انبوه پروژه ها تلمبار شده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به قانون واگذاری پروژه ها در قالب ماده 27 قانون الحاقی در سال 92 گفت: از سال 92 تاکنون تعداد بسیار ناچیزی از پروژه ها واگذار شده است چون این قانون شفافیت کامل را برای تصمیم گیری نداشت و عملا آنقدر سختگیرانه بود که واگذار کننده را دچار تردید می کرد که در آینده دچار دستگاه های نظارتی نشود.

وی در عین حال بیان کرد: به همین دلیل دولت و نمایندگان در سال 97 تبصره ای را در قانون بودجه درقالب تبصره 19 اضافه کردند تا زمینه مساعدتر و بهتر واگذاری پروژه ها را انجام دهند.

سلاح ورزی در رابطه با چرایی کم بودن واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی عنوان کرد: متاسفانه برخی از دستگاه های دولتی ما به خصوص در استان ها، حاضر نیستند این پروژه ها را واگذار کنند چون هر سال به خاطر این پروژه ها اعتباراتی را می گیرند که می توانند از بابت آن، هزینه های جاری شان را بگذرانند.

مرتبط با این خبر

  • نشست ورشو، هیچگونه تاثیری در سیاست های منطقه ای ایران نخواهد داشت

  • FATF یک برجام دیگر است

  • تهاتر، ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای دیگر است

  • متاسفانه بعضی ها، تلاش می کنند نفوذ دشمن را توهم بدانند

  • مهمترین پیام مردم در 22 بهمن، همبستگی و ایستادگی پای نظام بوده است

  • روسیه به دنبال پررنگ تر کردن نقش خود برای حفظ برجام است

  • سفر رئیس مجلس به ژاپن؛ ابزاری در راه دیپلماسی بین الملل

  • تولید 700 هزار پیام توسط رسانه های بیگانه برای نیامدن مردم به راهپیمایی

  • مردم؛ عنصر اصلی انقلاب اسلامی هستند

  • ایران به دنبال ایجاد زمینه گفتگو میان طالبان و دولت مرکزی افغانستان است