صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: با وجود آنکه نرخ ارز ارتباط زیادی با لایحه پالرمو ندارد، اما بی تاثیر نیز نیست؛ قطعا با تصویب لوایح چهارگانه، مبادلات مالی ایران با بانک های دنیا بسیار روان تر خواهد شد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع افزایش نرخ ارز با وجود تصویب لایحه پالرمو و با حضور دکتر محمد کاظمی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

محمد کاظمی در آغاز با بیان اینکه موضوع افزایش قیمت ها، خیلی ارتباطی با لوایح چهارگانه از جمله لایحه پالرمو ندارد، گفت: در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس چند لایحه از لوایح چهارگانه مطرح شده است از جمله لایحه پولشویی که بیشتر در محورد شفافیت مسائل مالی بود که اصلاح شد. لایحه دوم، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بود که اصلاح شد و به تصویب رسید. لایحه سوم نیز الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی یا پالرمو بود که صحن علنی مجلس تصویب کرده بود و شورای نگهبان ایراداتی گرفته و این ایرادات در کمیسیون حقوقی و قضایی برطرف شد و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو اضافه کرد: مهمترین لایحه ای که در حال حاضر مطرح است و قطعا در مبادلات مالی ایران با همه بانک های دنیا می تواند موثر باشد و تصویب شدن آن می تواند امتیازاتی داشته باشد، FATF است که در حال حاضر در کمیسیون امنیت ملی مطرح است. رئیس مجلس، با اشخاص و سازمان های مختلف در این رابطه جلساتی گذاشته است تا پس از طی شدن تشریفات در کمیسیون امنیت ملی، در صحن علنی مجلس نیز تصویب شود.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: با وجود آنکه نرخ ارز ارتباط زیادی با لایحه پالرمو ندارد، اما بی تاثیر نیز نیست؛ قطعا با تصویب لوایح چهارگانه، مبادلات مالی ایران با بانک های دنیا بسیار روان تر خواهد شد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و اعلام جنگ اقتصادی علیه ایران، گفت: این موضوع عامل اصلی شرایط اقتصادی بد و سخت امروز است و نمی توان این موضوع را انکار کرد، هر چند مجموعه حاکمیت، تلاش می کنند این فشارها را کمتر کنند و راه حل هایی را برای این مشکلات پیدا کنند. پیوستن ایران به پالرمو و FATF می تواند در کاهش فشارهای تحریم ها علیه ایران به ویژه در حوزه بانکی، خیلی موثر باشد.

مرتبط با این خبر

  • قانونی که به دلیل بلندپروازی قابلیت اجرا ندارد!

  • آموزش مهارت های زندگی مورد توجه نظام آموزشی کشور نیست

  • حمایت مجلس از تولیدات رایانه ای برای رشد اشتغالزایی

  • تاثیرکمرنگ شدن امربه معروف و نهی از منکر بر افزایش وقوع جرم

  • شرایط امروز اقتضا می کند تعهدات برجامی را انجام ندهیم

  • زندگی عشایر باید اقتصادی شود

  • آمارهای اشتغال با واقعیات جامعه فاصله زیادی دارد

  • آسیب های اجتماعی و کاهش اشتغال مهمتری اثر سوء گرانی بنزین است

  • تعامل سازنده و موفق فرهنگ ها و قومیت های مختلف در ایران

  • کارگران باید از امنیت شغلی مناسب برخوردار شوند