بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو هیئت رئیسه مجلس بیان كرد: دست رد مجلس به قانون کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: بیشترین اختلاف بر سر این است که تروریسم را چه کسی تعریف می کند پیوستن و خارج شدن از FATF به لحاظ حقوقی چه مشکلاتی برای ایران از نظر مالی و اقتصادی ایجاد خواهد کرد.

1397/07/14
|
08:47

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع لوایح چهارگانه مقابله با پولشویی، کنوانسیون پالرمو و FATF و با حضور دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و دکتر حسین راغفر اقتصاد دان و استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی در آغاز با اشاره به گروه اقدام مالی (FATF) گفت: این گروه زیر نظر نفت جی 7 قرار دارد که یک گروه بین دولتی است و وضعیت مالی و اقتصادی کشورها را در حوزه پولشویی و احتمال آلودگی به تامین مالی تروریسم را گزارش می دهد. تا دو سال پیش ایران و کره شمالی در لیست سیاه این گروه قرار داشت اما با توافقاتی که بین ایران و سازمان شده است، به حالت تعلیق درآمده ایم.

وی با بیان اینکه برای پیوستن ایران به اقدام گروه مالی، 41 شرط گذاشته بودند، عنوان کرد: از این شرط ها، چهار شرط قانون است و بقیه آن ها اقدامات اجرایی است که دولت طبق گزارشات، همه را اجرا کرده است. از چهار قانون ذکر شده، دو قانون داخلی بود و دو قانون مربوط به کنوانسیون بود؛ نخست پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته یا همان پالرمو و دوم کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است.

وی با اشاره به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، عنوان کرد: این کنوانسیون تنها قانون از قوانین چهارگانه است که در مجلس تصویب نشده زیرا خیلی مورد اختلاف است. بیشترین مورد اختلاف بر سر این موضوع است که تروریسم را چه کسی تعریف می کند و مبنای تعریف تروریسم چه چیزی است. دومین موضوع این است که پیوستن و خارج شدن از آن به لحاظ حقوقی چه مشکلاتی برای ایران از نظر روابط مالی و اقتصادی ایجاد خواهد کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس در ادامه تصریح کرد: در صورت تصویب کنوانسیون مبارزه با تامین مالی مبارزه با تروریسم بعضی از نهادها و اشخاص داخلی ایران، جزو گروه های تروریستی محسوب می شوند یعنی حتی روابط مان را با بر فرض محال با حزب الله هم قطع کنیم، برای روابط داخلی خودمان نیز با مشکل بر می خوریم. به عنوان مثال چون صدا و سیما از نظر آمریکایی ها یک گروه تروریستی است، نمی توانیم به کارمندان این نهاد حقوق بدهیم. در حقیقت این کنوانسیون کشور را با مسائلی پیچیده و گسترده روبرو می کند و برای ایجاد روابط اقتصاد احتمالی با برخی از خارجی ها، باید روابط مالی خودمان را در تنگنا قرار دهیم.

در ادامه حسین راغفر با اشاره به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، گفت: در مورد این کنوانسیون اختلاف نظرهای جدی وجود دارد. خوشبختانه در مناظرات انتخابات آمریکا این موضوع مطرح شد که چه کسانی گروه های تروریستی مانند داعش و حتی طالبان را ایجاد کردند و این مسئله شناخته شده ای است اما موضوع این است که ابزارهای تبلیغاتی در دنیا در دستان آن ها است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: ائتلاف های قدرت در دنیا، ابزارهایی برای فشار روی کشورهای هدف است که یکی از این کشورها ایران است زیرا کشور ما هنوز آن گونه که آن ها مایل هستند در نظمی که ایجاد کرده اند، ادغام نشده است و به تعبیر آن ها یک کشور یاغی محسوب می شوند.

این اقتصاددان در مصاحبه با رادیو گفت وگو عنوان کرد: اروپایی ها نیز برای گفت وگو با ایران قبلا تعهداتی که آمریکا به دنبال آن است، از ایران می خواهند و همان طور که رئیس جمهور فرانسه نیز اعلام کرده بود، به زودی شرط هایی از جمله حذف برنامه موشکی برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران ایجاد خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: نخستین پولشویی دنیا در خود آمریکا در دهه های 50 رخ داد. بعضی از ایالت های آمریکا مانند «دنور» به پولشویی معروف هستند. همچنین انگلستان یکی از بزرگترین پولشویی های دنیا را در اختیار دارد؛ در جزیره ای به نام «جرزی» دو برابر کل گردش مالی سوئیس پولشویی انجام می شود. همچنین اسرائیل نیز شناخته شده است که پول های کثیف را می گیرد و پول را جای دیگری تحویل می دهد.

راغفر تاکید کرد: ایران باید انتخاب کند که می تواند تحت فشارها از دسترسی به این شبکه مالی جهانی خودمان را محروم کنیم و یا اینکه خودمان را با مناسباتی که برای جهان ترسیم کرده اند، تطبیق دهیم. آن ها پس از تصویب این طرح فشار خواهند آورد که حزب الله یک گروه تروریستی است و این موضوع انتها نخواهد داشت و نظام تصمیم گیری باید در این مورد تصمیم بگیرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی