بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امنیت ملی با اشاره به طرح موضوع در صحن: مجلس به رد CFT رای می دهد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: متن CFT کلیشه است و اگر همین متن برقرار باشد ایرادات مجلس وارد است و اگر در مجلس مطرح شود این بار این لایحه، رد خواهد شد.

1397/08/22
|
14:00

برنامه «بدون خط خوردگی» با موضوع سرنوشت لوایح 4 گانه FATFو با حضور حجت الاسلام دکتر مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری در برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت وگو با بیان اینکه رئیس مجلس نقض قانون کرده است، توضیح داد: : لایحه پالرمو که مقابله با اقدامات و جنایات سازمان یافته است، به همراه لایحه پولشویی از مجلس عبور کرد و به شورای نگهبان رفت، این شورا ایراداتی را گرفت و مجددا به مجلس بازگشت. باید ایرادات شورای نگهبان، بند به بند در صحن مطرح می شد و در مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان رای گیری می شد. اگر مجلس ایرادات مورد نظر شورای نگهبان را رفع نمی کرد باید به مجمع تشخیص می رفت.

وی ادامه داد: اما بعد از ارجاع این لوایح از سوی شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی، متاسفانه رئیس مجلس بدون اینکه رعایت قانون را انجام دهد و در صحن، بندهای لوایح مورد نظر مطرح شود ولی در 19 مهر، طی نامه ای این لوایح را به مجمع تشخیص ارجاع دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس خاطر نشان شد: البته تعدادی از اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی اعتراض خود را در قالب یک بیانیه عمومی اعلام کردیم و این مخصوص فراکسیون خاصی نیست و خیلی از نمایندگان معترض هستند و داریم پیگیری می کنیم و یکشنبه آینده هم که نمایندگان از حوزه های انتخابیه بر می گردند و مجلس شروع می شود این اعتراض را پیگیری خواهیم کرد تا لوایح دو گانه باید در صحن مجلس مطرح شود و اگر مجلس بر نظرش پافشاری کرد و نظر شورای نگهبان را تامین نکرد به مجمع تشخیص برود.

وی در رابطه با لایحه CFT نیز گفت: شورای نگهبان از این لایحه 22 ایراد گرفته است این ایرادات از سه جنس هستند، ابتدا، منافع ملی و امنیتی است که در قالب همان ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام است، یک جنس، مخالفت با شرع مقدس و قانون اساسی است و جنس سوم نیز ابهاماتی است که در بعضی از بندها است.

حجت الاسلام ذوالنوری اضافه کرد: البته 11 بند بیشتر مورد ایراد است که اگر در مجلس مطرح شود شاید قابل اصلاح باشد ولی بند 22 رد کلی CFT است چون شورای نگهبان اعلام کرده که مخالف منافع و امنیت ملی است لذا این بند کار را مشکل می کند. متن CFT کلیشه است و اینگونه نیست که هر کشوری متن را به دلخواه خودش تغییر دهد و اگر همین متن بخواهد باشد ایرادات مجلس وارد است و اگر بخواهد تغییر کند مجلس در متن نمی تواند در متن تصرف کند.

وی تاکید کرد: این ایرادات درست است و فکر می کنیم اگر در مجلس مطرح شود این بار این لایحه، رد خواهد شد ولی آقای لاریجانی اعلام کرده که شورای نگهبان ظرف 20 روز، باید اظهار نظر می کرد و بیش از 20 روز طول کشیده است منتها این ایراد جواب دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: ایراد مجمع تشخیص را شورای نگهبان از قبل به مجلس اعلام کرده بود، ایرادهای قانون اساسی را هم اعلام کرده بود، عدم انطباق با شرع یا مغایرت با شرع هم در زمان نمی گنجد اگر قانونی را هم مجلس هم تصویب کند و حتی برای اجرا ابلاغ شود ولی بعدا شورای نگهبان متوجه شود که این خلاف و مغایر با شرع است آن قانون باید متوقف شود لذا اینجا ایراد شرعی اش در زمان نمی گنجد بنابراین این قابل طرح در صحن مجلس است و ما امیدواریم که این اتفاق بیافتد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی