بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی: درخواست سوریه از سازمان ملل برای بررسی حملات شیمیایی اخیر +صوت

یک کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: دولت سوریه از سازمان و شورای امنیت درخواست کرده، نشست فوق العاده ای در خصوص حمله گروهک تروریستی به شهر حلب برگزار کند که تاکنون پاسخی در این زمینه داده نشده است.

1397/09/06
|
10:33

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع حمله شیمیایی به غرب حلب و با حضور دکتر حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاسی به روی آنتن رفت.

حسن هانی زاده در آغاز با اشاره به حمله شیمیایی به غرب حلب، درباره عاملان این حمله گفت: وزارت دفاع روسیه اسنادی را در رابطه با این حمله منتشر کرده است. همچنین ارتش سوریه به اسنادی دست پیدا کرد که از مدت ها پیش، آمریکا با کمک هم پیمانان منطقه ای خودش و انحراف اذهان و افکار عمومی از مسئله قتل جمال خاشقچی و ایجاد بحران جدید، گاز کلر و سلاح شیمیایی از سوی آمریکا در اختیار گروهک های تروریستی قرار داده شد.

وی افزود: طی روزهای گذشته گروهک های تروریستی با پرتاب انواع گلوله های شیمیایی به حلب به ویژه مناطق خالدیه، خیابان نیل و منطقه الزهرا، ده ها نفر از مردم بی گناه شهر حلب را مجروح کردند و این نشان می دهد یک سناریو برای جریان سازی برای دولت سوریه آغاز شده است و همزمان با این حملات شیمیایی، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان یکسری سفرهای دوره ای را به کشورهای عرب منطقه و شمال آفریقا آغار کرد تا اعتراضات مردمی در پوشش این حملات دیده نشود.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره واکنش ها بیان کرد: دولت سوریه و روسیه از سازمان منع گسترش شیمیایی درخواست کردند تا کارشناس به منطقه اعزام کنند. دولت روسیه نیز تعدادی کارشناس به منطق اعزام کرد و همه آن ها اتفاق نظر داشتند، سلاح های شیمیایی از منطقه ادلب که تحت کنترل دولت ترکیه قرار دارد، پرتاب شده است و لذا تمام دلایل نشان می دهد گروهک های تروریستی به سمت حلب گلوله های شیمیایی پرتاب کردند.

وی اضافه کرد: طی روز های اخیر، دولت روسیه با استفاده از هواپیما مناطقی که گروهک های تروریستی در آن قرار داشتند تا بمباران کردند تا از تکرار حملات شیمیایی جلوگیری کنند. دولت سوریه نیز از سازمان و شورای امنیت نیز درخواست کرده است، نشست فوق العاده ای در خصوص حمله گروهک تروریستی به شهر حلب برگزار کنند که تا کنون پاسخی در این زمینه داده نشده است.

هانی زاده با اظهار به اینکه متاسفانه سازمان های بین المللی از قبل یکسری هماهنگی با آمریکا داشتند، تصریح کرد: بلافاصله انگشت اتهام را متوجه دولت سوریه کردند در حالی که در سال 2013 دولت سوریه تمام سلاح های شیمیایی خود را زیر نظر سازمان ملل از بین برد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی