صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر پیام رسان گپ گفت: پیام رسان های داخلی به واسطه دسترسی و حضور در داخل، می توانند خدمات کسب وکاری ارائه دهند و نیاز به وجود قوانین شفاف و همچنین آموزش آنها به مردم داریم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع دلایل عدم حمایت جدی دولت از پیام رسان های داخلی و با حضور مهندس مهدی انجیدنی مدیر پیام رسان گپ و دکتر محمد حسن انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی روانه آنتن شد.

مهدی انجیدنی در آغاز با بیان اینکه موضوع صنعت پیام رسان در ایران نوپا و دانش بنیان است، گفت: این مسئله باعث شده به شدت نیازمند قانون گذاری برای حوزه های مختلف هستیم از جمله حمایت از مالکیت معنوی افرادی که در پیام رسان ها محتوا تولید می کنند. موضوع دومی که باید مورد توجه قرار بگیرد قوانین تجاری کسب و کار است که مربوط به کسب و کارهای بین مردم است زیرا این کسب و کارها برای جامعه مفید هستند و به همین جهت قطعا نیاز به وضع قانون داریم.

وی تصریح کرد: خواسته کلی پیام رسان ها از دولت، مجلس و قوه قضائیه این است که در تدوین قوانینی در حوزه مالکیت معنوی، حریم خصوصی، کسب و کار و پرداخت اهتمام جدی داشته باشند تا پیام رسان ها بتوانند وظایف خودشان را به درستی اجرا کنند.

مدیر پیام رسان گپ از برتری پیام رسان های داخلی نسبت به خارجی گفت و بیان داشت: مهمترین دلیل آن است که پیام رسان های داخلی به واسطه دسترسی و حضور در داخل کشور می توانند خدمات کسب و کاری مناسبی ارائه دهند و برای اینکه خدمات کسب و کاری واقعا در کشور فراگیر شود، نیاز به وجود قوانین شفاف و همچنین آموزش آن ها به مردم داریم.

در ادامه محمد حسن انتظاری به مسئله شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و بیان داشت: در این رابطه، چند سند محکم و خوبی به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است که باید اجرایی شوند. یکی از این اسناد مربوط به ایجاد شبکه ملی اطلاعات و الزامات آن است و پس از آن سند مربوط به اقدامات دارای اولویت با شبکه ملی اطلاعات است.

وی درباره علت کند اجرا شدن شبکه ملی اطلاعات بیان داشت: با توجه به مزمن و طولانی شدن اجرای شبکه ملی اطلاعات، شاهد هستیم مشکلات آن نیز روز به روز بیشتر می شود اما واقعیت این است اگر یک مجری محکم و با یک فرایند طراحی مطمئن در وزارت ارتباطات مستقر شود، می توانیم این کار را انجام دهیم.

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه کارفرمای اصلی شبکه ملی اطلاعات، شورای عالی فضای مجازی و پیمانکار وزارت ارتباطات است، تصریح کرد: در حوزه زیر ساخت و همچنین خدمات ارتباطی و پایه کاربردی و امنیت و الزامات فرهنگی شبکه ملی اطلاعات اولویت ها کاملا روشن است و به وزارت ارتباطات ابلاغ شده است. بنابراین شاخص های ایجاد شبکه ملی اطلاعات کاملا تعریف شده است و باید در وزارت ارتباطات طراحی و توسعه داده شود.

مرتبط با این خبر

  • مسئولان سه قوه برای حل معضل کودکان کار ورود کنند

  • بسیج پیشتوانه مذاکرات و دیپلماسی کشور است

  • از قوای سه گانه خیری به مردم نمی رسد

  • قوای سه گانه با مردم صادق باشند تا مردم از آن ها دفاع کنند!