بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا: سازمان ملل و شورای امنیت به طرف سعودی ها متمایل هستند +صوت

سید افقهی بیان کرد: طرف سعودی در مذاکرات موضع منفی دارد و موضوع حکومت انتقالی و واگذاری الحدیده را مطرح کرده است. بنابراین فاصله زیادی تا توافق نهایی وجود دارد. متاسفانه سازمان ملل و شورای امنیت به طرف سعودی ها متمایل هستند.

1397/09/19
|
08:49

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع جنگ در یمن و مذاکرات صلح در سوئد و با حضور سید هادی سید افقهی تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

سید هادی سید افقهی در آغاز با اشاره به نشست صلح سوئد که با حضور طرف های درگیر برگزار می شود، گفت: این نشست یک نشست مشاوره ای و نه مذاکره ای است و صرفا مسائل انسانی، کمک به آسیب دیدگان، انتقال بیماران و آزادی اسرا و نقل و انتقال کمک های دارویی مطرح می شود و هنوز درباره مسائل آتش بس و توقف جنگ، چیزی مطرح نشده است.

وی افزود: انصارالله نسبت به مذاکرات بدبینانه است زیرا این نشست مشاوره ای به پیشنهاد آمریکا و وزیر دفاع این کشور مطرح شد و بعد از قتل خاشقچی اعلام کرد وقت پایان دادن به جنگ یمن فرا رسیده است و به سعودی ها اخطار داد در خلال یک ماه باید با انصارالله و ارتش یمن گفتگو کنید و حتی مکان و زمان را نیز خود آمریکایی ها تعیین کردند.

این تحلیلگر ارشد مسائل غرب آسیا بیان کرد: در حین جلسات گفت و شنود بین مخالفین و موافقین، شدیدترین حملات هوایی از سوی عربستان و امارات علیه یمن انجام دادند؛ این موضوع نشان می دهد عربستان برای آرام کردن فضا و ایجاد صلح نیامده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی نماینده عربستان برای مذاکرات به سوئد می رفت اعلام کرد برای اینکه به دنیا نشان دهیم اهل گفتگو و صلح هستیم و می خواهیم جنگ تمام شود به این مذاکرات می رویم اما دست رزمندگان ما همچنان روی ماشه باشد تا یمنی ها امیدوار شوند و یا متحدین از جنگ کردن دلسرد نشوند.

افقهی درباره نتایج گفتگو ها ذکر کرد: خروجی تمام گفتگوهایی که عربستانی ها حضور داشتند، به یک یادداشت و تفاهم کلی رسید که مسئله تبادل اسرا را مورد موافقت قرار دادند اما اختلافات جدی همچنان وجود دارد. هیئت انصارالله اعلام کرد سه کمیته تشکیل می دهیم؛ کمیته آرام کردن جبهه ها برای کاهش تنش، کمیته دوم تبادل اسرا و جنازه ها و کمیته سوم مسئله اقتصادی است.

وی ادامه داد: طرف سعودی مخالفت کرده است و موضوع حکومت انتقالی و واگذاری الحدیده و نظارت بر فرودگاه صنعا را مطرح کرده است. بنابراین فاصله زیادی تا توافق نهایی وجود دارد. متاسفانه سازمان ملل و شورای امنیت به طرف سعودی ها متمایل هستند و دبیر کل سازمان ملل هیچ وعده ای برای گشایش و ایجاد آرامش در منطقه نداده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی