بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون اجتماعی مجلس: بحران اساسی پیش روی صندوق های بازنشستگی است +صوت

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با چالش های پیش روی صندوق های بازنشستگی متذکر شد: اگر ما چالش های پیش رو را نتوانیم مدیریت کنیم با بحران اساسی در صندوق ها مواجه خواهیم شد.

1397/09/28
|
08:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چالش های صندوق بازنشستگی و با حضور محمد پوستین دوز مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی و علی ساری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد پوستین دوز در آغاز با اشاره به صندوق بازنشستگی در کشور گفت: صندوق های بازنشستگی در تمام دنیا همانند انسان متولد می شوند، دوره هایی را می گذرانند و به بلوغ می رسند. در کشور ما، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی قریب به 60 الی 70 سال از عمرش گذشته و نسل هایی را پوشش داده است.

وی تاکید کرد: صندوق بازنشستگی نیاز به اصطلاحاتی دارد تا بتواند در زمان های گوناگون به ماموریت های خودش عمل کند.

مشاور هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی با اظهار به اینکه در سازمان تامین اجتماعی به عنوان یکی از پرچمداران صندوق های بازنشستگی کشوری، با ناپایداری مالی مواجه شدیم، متذکر شد: ما در سازمان تامین اجتماعی، عدم تعادل و ناپایداری بلند مدت را داشتیم به طوریکه با در نظر گرفتن درآمدهایی که داشتیم و تعهدات آتی، ما به عدم تعادل در بلند مدت می رسیدیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به وضعیتی که در پشتیبانی و ورودی و خروجی های صندوق شاهد هستیم، سازمان تامین اجتماعی اکنون در تامین منابع نقدی خودش با مشکلاتی رو به رو شده و ناچار شده، از بانک ها به صورت دوره ای، وام دریافت کند تا این دوره را بگذراند.

پوستین دوز در رابطه با واگذاری شرکت های وابسته به سازمان تامین اجتماعی گفت: مدیران صندوق های بازنشستگی باید توجه کنند که یکی از سخت ترین کارها فروش شرکت ها و سهام آن ها است باید در ابتدا مدیران صندوق های بازنشستگی اصلاحات گوناگونی را انجام بدهند. در شرایط کنونی واگذاری شرکت ها با در نظر گرفتن وضعیت بازار بورس و وضعیت اقتصادی که وجود دارد به نفع بیمه شدگان نیست. چه کسانی و با چه وضعیتی خریداری کنند و نحوه واگذاری، مباحثی است که دلسوزان واقعی صندوق های بازنشستگی را دچار نگرانی کرده است.

وی تاکید کرد: شفافیت و بالابردن کارایی و بهره وری و انتصاب مدیران دلسوز و امتحان پس داده که سازمان و سیستم های بازنشستگی را می شناسند، مخصوصا در این دوره که صندوق ها دچار چالش هستند از اهم موارد است.

در ادامه برنامه علی ساری در رابطه با چالش های پیش روی صندوق های بازنشستگی متذکر شد: اگر ما چالش های پیش رو را نتوانیم مدیریت کنیم با بحران اساسی در صندوق ها مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص راهکار رفع چالش ها اظهار داشت: به منظور ایجاد یک گام به سمت جلو برای حرکت کردن در قالب برنامه پنج ساله ششم تصمیماتی گرفته شده که می تواند گریزی برای راه حل موضوع داشته باشد و اگر ما چارچوبی که در برنامه پنج ساله ششم برای حل معضل بین سازمان تامین اجتماعی و صندوق ها به وزارت بهداشت، تعیین شده، سفت و سخت قانون اجرا نشود، طبیعی است که این چالش ها گسترده تر می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی