بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: ادعای آمریکا درباره اسد واقعی نیست +صوت

کارشناس مسائل بین الملل بابیان اینکه آمریکایی ها در فضای جدید سوریه به دنبال بحران سازی هستند، گفت: اذعان آنها برای ماندن بشار اسد حرکتی واقعی نیست اما به دلیل نظامی به سیاسی، مجبور به تغییر هدف اصلی خود هستند.

1397/09/28
|
13:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی سیاست های آمریکا در سوریه و اذعان به تداوم حضور بشار اسد در قدرت و با حضور دکتر بهزاد دانشور کارشناس مسائل بین الملل روی آنتن رفت.

بهزاد دانشور در آغاز با اشاره به تحولات سوریه گفت: با سفر عمر البشیر رئیس جمهور سودان به دمشق و دیدار با بشار اسد و یا اظهارات وزیر امور خارجه در نشست بین المللی در حمایت از دولت سوریه، شاهد تغییرات فضا هستیم و این موضوع به علاوه پیروزی های مقاومت در سوریه ناکامی آمریکایی ها را تشدید می کند.

وی با اشاره به تغییر سیاست های آمریکا در قبال سوریه و اذعان به تداوم حضور بشار اسد در سوریه، اظهار کرد: این مسئله حکایت از این دارد که آمریکایی ها در حوزه نظامی تقریبا نسبت به ایجاد مدیریت بحرانی که در باید در سوریه درست می کردند، نا امید هستند.

وی با اشاره به گفتگوهایی که درباره قانون اساسی سوریه مطرح شده است، عنوان کرد: همه کشورها از این موضوع حمایت کردند و به نظر می رسد تدوین قانون اساسی سوریه در وهله نخست باید با موافقت دولت این کشور و با رایزنی میان جامعه مدنی سوریه بگیرد که این موضوع کاری زمان بر و نیازمند کارشناسی و دور از شتاب زدگی است.

این کارشناس مسائل بین المللی تصریح کرد: نوع گفتمانی که کشورهای غربی بخصوص آمریکا درباره تدوین قانون اساسی سوریه در پیش گرفته اند، نشان می دهد آنها به طور واقعی خواهان تدوین چنین قانونی نیستند هر چند به طور ظاهری آن را مطرح می کنند. به نظر می رسد آرام شدن اوضاع در سوریه و ایجاد یک ابزار جدید برای بحران سازی و فشار روی دولت سوریه هدف اصلی باشد که حمایت آمریکا از کردها در مرز شمالی سوریه و تداوم تنش میان ترکیه و آمریکا از نشانه های این حقیقت است.

دانشور با بیان اینکه آمریکایی ها در فضای جدید سوریه که آرامش ساکن شده است، به دنبال بحران جدید هستند، گفت: اذعان آنها برای ماندن بشار اسد حرکتی واقعی نیست اما به دلیل تغییر فضا از نظامی به سیاسی، آمریکایی ها نیز مجبور به تغییر هدف اصلی خود شده اند و می خواهند متن قانون اساسی سوریه طبق خواسته خودشان تصویب شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی