بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس بین الملل: برهم خوردن توازن مالی، دلیل اصلی برکناری وزیر خزانه داری امریکاست +صوت

کارشناس مسایل بین الملل اظهار داشت: بر هم خوردن توازن مالی میان برنامه هایی که دولت پیش بینی می کرده و برنامه هایی که کنگره و نمایندگان دارند تصویب می کنند، است.

1397/10/05
|
12:26
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع احتمال برکناری وزیر خزانه داری آمریکا توسط ترامپ و با حضور دکتر محمود دهقان کارشناس مسایل بین الملل روی آنتن رفت.

محمود دهقان با اشاره به تغییر و تحولات در دولت ترامپ گفت: این موضوع را همه پیش بینی می کردند که ممکن است در پایان چهار سال تغییراتی در دولت ترامپ پیش بیاید اما حوادثی که طی دو، سه ماه گذشته رخ داد این داستان به دو سال هم نکشید.

وی تصریح کرد: به عبارتی ترامپ با شعار پوپولیستی روی کار آمد و به مردم گفت کسانی که در واشنگتن و نیویورک در سِمت ها نشسته اند، آدم های فاسدی هستند و همه را حتی تهدید کرد. اما زودتر از اینها که فکر می کرد مسائل خودش رو شد.

کارشناس مسایل بین الملل افزود: یکی از این مسائل این بود که ترامپ با تقلب و دخالت در انتخابات وارد کار شد و سعی کرد با بحران ها و مسائلی که ایجاد می کند، این موضوع را بپوشاند، پرونده مربوط به تقلب در انتخابات و دستکاری در نتایج، به مرحله نهایی رسیده است.

وی در ادامه به انتخابات میان دوره ای در آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: بد بیاری که ترامپ آورد، این بود که در انتخابات میان دوره ای اکثریت را در مجلس نمایندگان از دست داد و از 11 دی که مجلس نمایندگان جدید روی کار می آیند با یک تفاوت 28 رایی یعنی 28 نماینده دموکرات اکثریت را نسبت به جمهوریخواهان دارند و مسایل داخلی آمریکا در مجلس نمایندگان مطرح می شود از جمله موضوع تقلب در انتخابات.

دهقان در ادامه متذکر شد: موضوع دیگری که ترامپ خیلی تلاش کرد تا آن را بزرگ کند و مسائل دیگر را بپوشاند مسئله و پرونده اخلاقی خودش بود که سعی داشت با مسایل فروش سلاح به عربستان، آن را هم بپوشاند.

وی تصمیمات کاخ سفید و کنگره را به بازی های کودکانه تشبیه کرد و گفت: رفتارهای ترامپ در سه ماهه گذشته مخصوصا بعد از مصوبه کنگره در رابطه با عربستان سعودی و خاشقچی و مسئول دانستن بن سلمان و موضوع یمن، به نوعی بازی های کودکانه است از یک طرف کنگره مسئله دیوار مکزیک را قبول ندارد و به همین دلیل آن را در بودجه حذف کرده و دولت هم دارد مسائل دیگری را مطرح می کند.

کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه تا کنون ترامپ متحمل دو شکست بزرگ شده است، عنوان کرد: یکی مسئله ناموفقیت هایی بود که در خاورمیانه پیش آمد و یک هفته قبل با شعار ما در سوریه خواهیم بود مادامیکه ایران باشد، یک مرتبه با تصمیم خیلی عجولانه ای که منجر به استعفا ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع شد و البته نگذاشت حتی دوماه هم طول بکشد و وی را برکنار کرد.

وی ادامه داد: از طرفی اکنون بحث خزانه داری آمریکا مطرح است و ترامپ به وزیر خزانه داری این اتهام را می زند به اینکه وزیر مربوطه در انتقال مربوط به قرارداد برجام دخالت داشته است ولی در مسئله اصلی، برهم خوردن توازن مالی میان برنامه هایی که دولت پیش بینی می کرده و برنامه هایی که کنگره و نمایندگان دارند تصویب می کنند، است.

دهقان در خاتمه بیان داشت: به نظر من این تازه یک آتش زیر خاکستری است که از 11 دی بین کنگره و کاخ سفید شروع خواهد شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی