بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو انجمن انبوه سازان: کمبود ساخت و ساز، مشکل اصلی حوزه مسکن است

عضو انجمن انبوه سازان بیان کرد: مشکل اصلی مسکن ساخت و ساز اندک و در واقع کمبود مسکن است زیرا به ازای هر ازدواج تقاضای یک واحد آپارتمان نیز به وجود می آید.

1397/10/06
|
09:18
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع صنعت مسکن و با حضور فرشید ایلاتی کارشناس بازار مسکن و محتشم عضو انجمن انبوه سازان به روی آنتن رفت.

فرشید ایلاتی در آغاز با اشاره به اینکه دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد، گفت: عموما گفته می شود وقتی این تعداد مسکن خالی در کشور داریم، نیازی به ساخت و ساز مسکن نیست اما حقیقت آن است، الگوی ساخت این منازل به گونه ای است که با متقاضیان خرید تطابق ندارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نزدیک به 60 درصد معاملات مسکن زیر 85 متر بوده است در حالی که بیشتر مسکن هایی که در دو سال گذشته ساخته شده است، بالای 110 متر بوده است و این یعنی عرضه در خلاف تقاضا در حال حرکت است و اساسا ساخت و ساز در کشور هوشمندانه نیست.

این کارشناس بازار مسکن در گفتگو با رادیو گفت و گو با تاکید بر لزوم تغییر الگوی ساخت و ساز در حوزه مسکن، بیان کرد: اگر سازندگان مسکن به سمت متراژهای پایینی که متقاضی برای آن وجود دارد، می توانیم به صورت نسبی از این رکود گذر کنیم زیرا در این صورت الگوی مصرف و نیازی که در بازار وجود دارد با عرضه همگام می شود.

محتشم در آغاز با اشاره به دو میلیون و 500 هزار مسکن خالی در کشور که 500 هزار مسکن در تهران قرار دارد، گفت: سازندگان مسکن تصمیم گیر نیستند و خودشان محل ساخت را تعیین نمی کنند بلکه شرایط اقتصادی و قوانین حاکم بر بخش مصرف که شورای عالی معماری ابلاغ می کند و شهرداری ها مجوز صادر می کنند، تعیین کننده است و در واقع سازندگان مسکن نیز مانند هر تولید کننده به سوی اهرم های هدایتی تصمیم گیران دولتی قدم می گذارد.

وی اضافه کرد: ساخت و سازهایی که در حوزه مسکن می شود، بر اساس مصوبات و ضوابط شهرداری است و اینکه الگوی ساخت بر اساس نیازهای مردم ساخته نمی شود، به این دلیل است. علت اینکه مجبور به بزرگ سازی هستیم، آن است که شهرداری برای صدور مجوز ساخت پارکینگ را اجباری کرده است و اگر کوچک سازی کنیم، پارکینگ ساخته نمی شود و جوازی هم صادر نمی شود.

عضو انجمن انبوه سازان با تاکید بر اینکه نیاز به هماهنگی بین شورای عالی معماری و شهرداری و همچنین کمیسیون عمران مجلس است، گفت: باید ساخت و سازها متناسب با نیازهای متقاضیان باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: مشکل اصلی مسکن ساخت و ساز اندک و در واقع کمبود مسکن است زیرا به ازای هر ازدواج تقاضای یک واحد آپارتمان نیز به وجود می آید و همچنین امروز تعداد زیادی حاشیه نشین داریم که در مسکن های بد زندگی می کنند

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی