صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران درباره اثرات مثبت عرضه نفت و انرژی در بورس بیان کرد: این اقدام اثر مثبتی روی قیمت های جهانی نفت می گذارد و البته باعث شفاف سازی قیمت ها نیز می شود.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع عرضه نفت در بورس و با حضور دکتر رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران روی آنتن رفت.

رضا پدیدار در آغاز با بیان اینکه عرضه نفت خام در بورس بخصوص در بورس انرژی گفت: این اقدام یک نقطه عطف است که می تواند تاثیر گذاری خیلی خوبی بر بازارهای بین المللی و داخلی داشته باشد. در ساختار اقتصادی و تجاری کشور، راه اندازی بورس نفت و انرژی یک اتفاق بزرگ است.

وی اشاره کرد: بزرگترین اثر این واگذاری، شکسته شدن انحصار است زیرا انحصار فروش نفت در دست امور بین الملل شرکت نفت ایران بود و از این نظر اقدام ارزشمندی محسوب می شود. همچنین این کار باعث افزایش سرمایه گذاری در کشور می شود و بازار بین المللی را در ایران به وجود می آورد زیرا تمام کشورهای منطقه می توانند وارد بورس شوند و اقدام به خرید نفت کنند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره اثرات مثبت دیگر عرضه نفت و انرژی در بورس بیان کرد: این اقدام اثر مثبتی روی قیمت های جهانی نفت می گذارد و االبته باعث شفاف سازی قیمت ها نیز می شود. همچنین شیوه معاملات را در کشور که به صورت انحصاری بود، تغییر می کند و اساسا این موضوع جزو مطالبات بخش خصوصی بود و پارلمان این بخش بارها اعلام کرده بود فرآورده های نفتی باید در بورس عرضه شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در فاز نخست یک میلیون بشکه از نفت در بورس عرضه شد، گفت: در فاز بعدی که قرار است در هفته پیش رو اتفاق بیافتد، سه میلیون بشکه نفت در بورس عرضه می شود. البته این مقدار اعداد خیلی کوچکی هستند زیرا در ماه حدود 45 الی 50 میلیون بشکه معامله می کنیم.

پدیدار تاکید کرد: قطعا باید بورس انرژی و نفت را فعال تر کنیم. البته از اوایل دهه 80 در حال تلاش برای این بورس هستیم و امروز که این مهم راه اندازی شده است، تقویت بازار سرمایه است، در حالی که در این زمینه بازار سرمایه کشور کوچک است و به همین دلیل بعضی از مسئولین و همچنین کسانی که مخالف این اقدام هستند، ادعا می کنند بازار سرمایه پولی ندارد که نفت خام بخرد اما نباید فراموش کنیم این شروع یک کار بزرگ است و باید آن را تقویت کنیم.

مرتبط با این خبر

  • بستر لازم برای ورود نفت به بورس، مهیا نیست

  • بورس نفت، بر کاهش فشار تحریم های نفتی موثر است

  • ایران قابلیت تبدیل شدن به هاب منطقه را داراست

  • ظرفیت بخش خصوصی برای بازگرداندن پول نفت به کشور!