بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: fatf ؛ معطل اعلام نظر مجمع تشخیص +صوت

حسین نقوی حسینی گفت: با توجه به اینکه مصوبه مجلس و رفت و برگشتی که بین شورای نگهبان و مجلس صورت گرفته، سرنوشت fatfرا به میز مجمع تشخیص مصلحت کشانده و اکنون در مجمع است و منتظر اعلام نظر مجمع هستیم.

1397/10/11
|
11:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سرنوشت fatf در مجلس و فضای حاکم بر نمایندگان مجلس و با حضور دکتر سید حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

سید حسین نقوی حسینی با اشاره به موضوع fatf اظهار داشت: وقتی جمهور اسلامی ایران 41 توصیه fatf را پذیرفت برای اجرایی شدن آن ها، باید چهار لایحه پارلمو، پولشویی، مقابله با تروریسم و cft در مجلس شورای اسلامی تصویب می شد. این لوایح چهارگانه از طرف دولت به مجلس ارسال شد، سه تای آن ها مصوب شد که هنوز در کش و قوس مجمع تشخیص مصلحت است.

وی در رابطه با cft یا کنوانسیون مقابله با تامین مالی پولی تروریسم نیز گفت: این لایحه به جهت اختلافات مبنایی و اصولی که در محتوای کنوانسیون با قانون اساسی و قوانین ما داشت، حاشیه بر انگیز شد و مخالفان جدی داشت از جمله بنده و البته موافقانی هم داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: هردو طرف، استدلال های خود را مطرح کردند و نهایتا با 143 رای به تصویب مجلس رسید و برای شورای نگهبان ارسال شد تا این شورا مغایرت و عدم مغایرت کنوانسیون را با شرع مقدس اسلام و قانون اساسی بررسی کند.

وی با بیان اینکه بعد از بررسی شورای نگهبان، این شورا طی نامه ای که به مجلس ارسال کرد، 22 اشکال گرفت، متذکر شد: مطابق آیین نامه این ایرادات به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خاجی مجلس ارسال شد و این کمیسیون جلسات مکرری گذاشت و نمایندگانی از شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت و وزارت امور خارجه و دولت دعوت شدند و ایرادات بررسی شد.

نقوی حسینی در گفتگو با رادیو گفت و گو یادآور شد: در پایان ایرادات، شورای نگهبان پاراگرافی را آورده بود که در صورتیکه ایرادات فوق، اصلاح پذیر نباشد این کنوانسیون برخلاف منافع ملی و برخلاف شرع مقدس اسلام شناخته می شود.

وی اظهار داشت: این ایرادات مورد بررسی قرار گرفت، نهایتا تعدادی از ایرادات با حضور نماینده شورای نگهبان بررسی شد، پیشنهاداتی ارائه شد و به تصویب کمیسیون رسید ولی تعدادی از ایرادات قابل اصلاح نبود و کمیسیون بر همان مصوبات قبلی خودش اصرار داشت. گزارش کمیسیون در صحن علنی مجلس مجددا مطرح شد و در این بخش موافقین و مخالفین صحبت های خودشان را کردند و نهایتا نظرات کمیسیون به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان ارسال شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابراز داشت: از آنجایی که تعدادی از ایرادات شورای نگهبان از نظر کمیسیون و مجلس اصلاح پذیر نبود، لایحه به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده شد تا مجمع نظر نهایی را بدهد.

وی در خاتمه مصاحبه با رادیو گفت وگو گفت: البته مجمع از قبل یکسری نظریاتی را برای شورای نگهبان ارسال کرده بود و نهایتا مصوبه مجلس و رفت و برگشتی که بین شورای نگهبان و مجلس صورت گرفته، سرنوشت این مصوبه را به میز مجمع تشخیص مصلحت کشانده و اکنون در مجمع است و منتظر اعلام نظر مجمع هستیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی